11 Август, 2026

Гинка Върбакова: Държавата ще участва в сделката за ЧЕЗ

Гинка Върбакова: Държавата ще участва в сделката за ЧЕЗ
Гинка Върбакова

Заминавам веднага за Чехия, за да разговарям с купувача относно тази възможност", обясни бизнесдамата

Държавата ще участва в сделката за ЧЕЗ. Това заяви собственичката на фирма "Инерком" Гинка Върбакова след срещата й с премиера Бойко Борисов тази сутрин. На срещата са участвали вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на финансите Владислав Горанов.
 
Върбакова заминава за Чехия, за срещата с ръководството на енергейната компания ЧЕЗ.
 
"Тази сутрин имах среща с премиера Бойко Борисов, на която се запознах аз с него и той с мен", заяви Върбакова и добави: "Премиерът желае да има пълен контрол върху сделката за ЧЕЗ".
 
"Заминавам веднага за Чехия, за да разговарям с купувача относно тази възможност", обясни бизнесдамата. По думите й премиерът поискал това, за да може да осигури сигурността на българските граждани.
 
"Искам да кажа, че финансирането е напълно публично", заяви Върбакова. По думите й,  български банки не участват във финансирането на сделката с ЧЕЗ. Финансирането ще стане с международни банки, които ще подкрепят сделката заедно с наше участие", коментира Врбакова и допълни: "Склонна съм да прехвърля договора, който имам, стига продавачът да има желание за това."
 
"Ние заявихме воля, че искаме да участваме в сделката. Държавата има възможността да влезе в подобна сделка, но тази сделка е подготвяна повече от година и половина от частни субекти, така че волята зависи от тях. Виждаме добрата воля на българското дружество да допусне под една или друга форма държавата в сделката. Най-малко искаме контролен дял", коментира финансовият министър Владислав Горанов.
Сподели:
Радев се разбърза,  бистри промени, насочени към превенция на детската престъпност

Радев се разбърза, бистри промени, насочени към превенция на детската престъпност

На министър-председателя беше докладвана етапната готовност в подготвяното изменение на Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (ЗБППМН). Законът е обнародван през 1958 година

Ивайло Мирчев: Какво са знаели службите преди да се стигне до убийството в Пловдив?

Ивайло Мирчев: Какво са знаели службите преди да се стигне до убийството в Пловдив?

"Следят ли дейността на неонацистки и други радикални групи у нас?"

Съдът остави без разглеждане две нови искания по "Баба Алино"

Съдът остави без разглеждане две нови искания по "Баба Алино"

Жалбите са внесени от дружеството „Форест клуб Варна“ с управител Олег Невзовов. В мотивите си съдебният състав изтъква липсата на правен интерес

Коментари (0)