3 Февруари, 2026

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

Димитър Главчев

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

"За България въпросът с Република Северна Македония е решен. Има рамки, в които трябва да се движат всички държави, включително тези от Западните Балкани. Достатъчно компромиси е правила България с националното си самочувствие и достойнство." 

Това заяви служебният министър-председател Димитър Главчев.

Коментарът му бе по повод поредното изказване от страна на властите в Скопие и по-специално на президента Гордана Силяновска-Давкова: българите да бъдат вписани в конституцията на РСМ, след като страната се присъедини към Европейския съюз.

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет. Надявам се да има редовен кабинет, това е най-естественото. За съжаление, сме свидетели на пълен блокаж на Народното събрание." - коментира Главчев пред бТВ.

Ние сме служебно правителство, но не гледаме на задачите си служебно, уточни той.

Служебният премиер отрече да му е оказван политически натиск:
„Никой не ми е оказвал политическо влияние. Разговарям с всички политици и с лидерите, и с обикновените политици. С президента в диалог обсъдихме проблемите между първото и второто ми служебно правителство.“

В отговор на спекулациите за упражняване на влияние от страна на Делян Пеевски, Главчев подчерта, че Пеевски не му е звънял.

Попитан на кого е кабинетът на Главчев, премиерът отговори: „Стремя се това да е кабинет в интерес на българските граждани. Всичко останало са спекулации. Както е написано в Библията, нека по делата ни познаят.“

Димитър Главчев е доволен от работата на вътрешния министър Атанас Илков по време на изборите. „Ако някой се е усъмнил в неговата дейност, е можел да го извика в НС. След като няма установени по такъв начин нарушения на работата на вътрешния министър, явно няма нарушения.“ - смята той.

Главчев отново повтори, че отминалите избори са едни от най-проверяваните.

„Дали изборите са честни има орган, който да се произнесе. Това е Конституционният съд, ние чакаме неговото произнасяне. Но това са най-проверяваните избори. 70% повече са сигналите, които са подадени към МВР, те са обработени. Много повече производства и предварителни протоколи.“ - каза служебният премиер.

Кабинетът Главчев не прави подаръци, а си върши работата, категоричен е той.

„Спазваме законите и конституцията на страната. Пълно доверие имам само на себе си, а министрите да спазват законите и Конституцията на страната. Ако сгрешат, ще се разделим.“ - увери служебният премиер. 

Премиерът заяви, че в проекта за Бюджет за 2025 г. не се предвижда основните данъци да бъдат вдигани, с едно изключение - ДДС за ресторантьорите да бъде върнат, но всичко това са проекти. Той каза още, че няма да има промяна в пенсиите и те ще бъдат увеличени съобразно швейцарското правило. Също така заплатите ще бъдат увеличени.

„Ако не заработи НС, няма как да внесем проекта за бюджет“, предупреди той. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Борисов: Когато греша, си признавам - правя изводи и не се хващам на хора и ръченици (обновена)

Борисов: Когато греша, си признавам - правя изводи и не се хващам на хора и ръченици (обновена)

Той посочи, че при избора на шеф на БНБ е настоял да бъде избран човек, с когото да се гарантира влизането на България в еврозоната

 Путин и престолонаследникът на Саудитска Арабия са обсъдили  ОПЕК+

Путин и престолонаследникът на Саудитска Арабия са обсъдили ОПЕК+

Двамата са се договорили за по-тясно взаимодействие между двете страни, съобщи Кремъл

 Подкрепяме кандидатурата на Розовата долина за списъка на ЮНЕСКО

 Подкрепяме кандидатурата на Розовата долина за списъка на ЮНЕСКО

Кметът на община Казанлък, Галина Стоянова подчерта важността на институционалната подкрепа от страна на Министерство на туризма и Министерство на земеделието за инициативата