Конкретната причина е безводието в яз."Тича"
В най-кратки срокове да бъде свикана среща в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) във връзка с намалелия полезен обем на язовир „Тича“ и недостига на вода за питейно-битови нужди - това е разпоредил министър-председателят Димитър Главчев, съобщиха от правителствената пресслужба.
Сигнал до премиера е изпратен от областния управител на Шумен, който докладва сериозната ситуация в региона. Премиерът Главчев очаква МОСВ в най-кратки срокове да организира работна среща с участието на всички ресорни министерства за набелязване на мерки за справяне с кризата. Язовир „Тича“ е основен източник на водоснабдяване и осигурява питейно-битовото водоснабдяване на стотици хиляди домакинства в областите Шумен и Търговище.
Сигнал е изпратен до премиера и от областния управител на област Плевен, като по този въпрос вече е насрочена среща за набелязване на последващи действия.
Друг механизъм, който би могъл да бъде задействан с цел ангажирането на всички отговорни ведомства и подобряване на координацията и взаимодействието между тях е чрез Координационния съвет по водите. Съгласно Закона за водите този, съвет извършва интегрирането на политиката по водите и отрасловите политики във водния сектор и включва представители на девет министерства и на Националното сдружение на общините в Република България.
В качеството му на председател на съвета, министърът на околната среда и водите може да свика извънредно заседание, на което да бъде обсъден докладът на работната група за справяне с безводието, създадена по разпореждане на премиера Главчев и в спешен порядък да бъдат предложени мерки и действия по проблема.
Още от Улицата
При операция "Фентанилгейт" са открити оръжия и криптопортфейли у арестуваните
Вчера бе проведена мащабна операция във връзка с неутрализирането на организирана престъпна група, занимаваща се с изготвянето на т.нар. фентанил
Нивото на Дунав продължава да пада - ситуацията става критична
Вчера от Министерството на енергетиката увериха, че въпреки ниското ниво на реката няма риск за работата на АЕЦ „Козлодуй“
Спират тежкотоварните камиони над 20 тона по автомагистралите заради високите температури
Ограничението е в сила от 4 до 6 август, в часовете от 13 до 21 часа