6 Юни, 2026

Главният секретар на БЛС: Как си представяте лекар да скача върху корема на раждаща жена?

Главният секретар на БЛС: Как си представяте лекар да скача върху корема на раждаща жена?
Д-р Стоян Борисов

Методът "Кристелер" може да се извърши много плавно и леко. Когато има употреба на повече сила, тогава не съм съгласен, заяви гинекологът

Д-р Стоян Борисов, главен секретар на Български лекарски съюз  и специалист по акушерство и гинекология, коментира пред бТВ случая с починалата родилка в Плевен и констатациите на Министерството на здравеопазването. "Запознах се с информацията от медиите. Не съм чел официалния доклад на медицински одит. Искам да изкажа съболезнования на близките на починалата", каза в началото д-р Борисов. "Аз тълкувам доклада на одита като "пропуск". Пропускът не е грешка. Допуснат е пропуск при анестизията. Става въпрос за неуспешна интубация, което не се води лекарска грешка. Има си съд и прокуратура, които ще кажат дали има лекарска грешка. Ние също ще проведем наше проучване. Този случай ще бъде отнесен към борда по анестизология и този по акушерство и гинекология", каза още той.

Помолен да коментира и случая с починалата родилка в Сливен, главният секретар на БЛС обясни: "Не бива да се обвиняват лекарите непрекъснато за липса на професионални качества. Аз искам да попитам - как си представяте лекар да скача върху корема на раждаща жена? Силен натиск е нещо друго. Вие, медиите, вменявате на хората тези неща. Таванът бил оплискан с кръв, някой скачал по корема. Това са неверни твърдения. Много моля, журналистите да внимават какво пишат и говорят. Методът "Кристелер" не е забранен в България. Той може да се извърши много плавно и леко. Когато има употреба на повече сила, тогава не съм съгласен. Не съм запознат в детайли с целия случай. Трябва да се запозная с абсолютно всички факти, за да мога да коментирам. Този случай ще се разглежда от борда по акушерство и гинекология към БЛС", разкри д-р Борисов.
Сподели:
Плевнелиев: Следя казуса с „Баба Алино“!  Не може да има половин прозрачност и половин върховенство на закона

Плевнелиев: Следя казуса с „Баба Алино“! Не може да има половин прозрачност и половин върховенство на закона

Бившият държавен глава отбеляза, че по случая „Баба Алино“ все още не е чута официалната позиция на ДНСК.

Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Депутатът беше категоричен, че отговорността за настоящото управление е изцяло на президента Румен Радев и „Прогресивна България“

Коментари (0)