30 Април, 2026

Главно мюфтийство няма регистър на имамите, не знае колко от тях са учили в чужбина

Главно мюфтийство няма регистър на имамите, не знае колко от тях са учили в чужбина

Джелал Фаик обвини българската държава, че не се интересува от мюсюлманската общност у нас

Главно мюфтийство няма регистър на имамите в България, не  държи сметка и колко са имамите, завършили в чужбина, нито в кои страни за получили религиозното си образувание. Това скандално разкритие направи по Би Ти Ви Джелал Фаик, главен секретар на Главно мюфтийство.

Той оправда липсата на информация в българската институция, която се грижи за мюсюлманската общност в страната, с аргумента, че всеки е свободен гражданин и може сам да избира къде да завърши своето образование. 

Фаик изтъкна още, че Мюфтийството е независима институция, а ислямът законно се проповядва в България. Институцията получавала около 2 милиона лева от Турция, които подпомагат исляма в България. Тези средства пристигат ежегодно и отиват за издръжката на духовните училища и Висшия ислямски институт. Парите се получават съгласно договор, сключен пред 1998 г. с турския комитет по религиозните въпроси (Дианет) , поясни главният секретар на Мюфтийството.

Според него в това нямало нищо притеснително и дори обвини българската държава в незаинтересованост по отношение на мюсюлманската общност у нас.

Когато държавата се е отрекла от мюсюлманите след 1998 година, сега те се обгрижват от Турция. Българската държава не работи ръка за ръка с мюсюлманите, затова призоваваме мюсюлманското вероизповедани да бъде финансирано от държавата, тя да обгрижва и тази религиозна общност, заяви на финала Джелал Фаик. 

Сподели:

Коментари (0)

За първи път: Незрящ депутат с куче влиза в 52-рото Народно събрание

За първи път: Незрящ депутат с куче влиза в 52-рото Народно събрание

Иван Янев от „Прогресивна България“ си има партньор - кучето Роувър, което предизвика симпатии и усмивки в пленарната зала

Бивши концлагеристи в защита на концлагера "Белене"

Бивши концлагеристи в защита на концлагера "Белене"

Обединени земеделци настояват обектът да получи статут на групова недвижима културна ценност от национално значение

Социалистите в Гърция предложиха 4-дневна работна седмица

Социалистите в Гърция предложиха 4-дневна работна седмица

Според лидера на социалистите Никос Андрулакис, дългата и изтощителна работна седмица реално води до намаляване качеството на производството и се отразява на семейния живот на служителите