Глен Грант*
Бях сравнително спокоен през последните няколко месеца, наблюдавайки разгръщането на войната. Но има някои неща, които опитвайки се да я осмисля, трябва да се кажат сега.
Първото е, че атаките от Русия не са намалели и райони в източната част на Украйна като Бахмут все още са ад на земята. Там украинските сили дават сериозни жертви и понасят значителни материални щети. Повече за това по-късно.
Руснаците продължават да извършват
зверство след зверство
Невероятно е, но за съжаление това е истината. Те убиват затворници, особено войници от батальона Азов, продължават да тероризират цивилни райони в цялата страна нанасяйки ракетни удари. Днес те заплашват да взривят атомната електроцентрала в Запорожие и вече са причинили огромни рискови щети, което дълбоко тревожи международните ядрени експерти. Наскоро обезглавиха затворник и забиха главата му на кол. Накратко, използват методи и действия, които са характерни за средновековието. И е много измамно, ако си мислите, че е достигнато дъното за злото, то става все по-дълбоко и по-дълбоко.
Но това, което ме учудва още повече е броят на страните и лидерите, които все още не мислят, че злото е чак толкова голямо, за да действат и дори да говорят открито. Държавниците, за съжаление, очевидно отсъстват. Въпреки че очаквам лоши неща от Северна Корея, Китай, Иран и Беларус, не мога да проумея действията на "демократична" Индия, Германия, много африкански държави, нито тишината в Южна Америка. Няма ли нищо, което да ги накара да направят разлика между добро и зло, за да заемат правилна позиция?
Войната продължава. Забележителната е подкрепата на много страни, които помага на Украйна да удържи фронтовата линия, но все още не е достатъчна, за да обърне тя хода на войната. Надяваме се, че настоящите човешки загуби ще бъдат компенсирани с по-силни и по-добри оръжия и боеприпаси. Използването на HIMARS вече дава своя сериозен резултат, но за тези над 2000 км плюс фронтова линия, техният брой е твърде малък на фона на мащаба на руските сили. Сериозен проблем има с жизненоважното оборудване на пехотата. Загубите от битката с дронове, ръчните радиостанции (като тези по-долу) на Motorola, батериите, нощните мерници, компютри и генератори са
ефективни и безмилостни
Много от тях, ако не и всичките, са подсигурени от доброволни дарения. Особено важни са пикапите и здравите минибуси. Това са жизненоважни съоръжения, които позволяват на войниците да оцелеят в ежедневните битки. С тях може да се доставя техника, храна, вода и боеприпаси, а ранените и загиналите – да бъдат транспортирани. Ако имат късмет, в най-добрия случай един камион издържа 2 месеца, но много от тях се повреждат или унищожават за дни или от нестихващите артилерийски бомбардировки или заради трудния на места терен. Нуждата от повече от тези техника е огромна.
Завършвам поста си, като благодаря на всички, които подкрепят украинските военни усилия с финансова или материална помощ, но ви моля да не спирате. Всяко евро, долар или паунд помагат. С дрон, струващ около 15000 евро, радиостанции между 900 -1400 евро (плюс лиценза за криптиране) и коли втора употреба на цена от 2-3 хиляди евро, вашата лична подкрепа може да промени хода на военните действия и да спаси някой, който заслужава да бъде жив, да остане жив.
*Глен Грант е британският експерт по отбрана. Той познава отлично българската отбранителна система и беше ключов участник в екипа на Центъра за гражданско-военни отношения, Монтерей, САЩ, който от 2010-2011 г. подкрепи методически реформите в българската отбрана.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства