Решенията на руския президент Владимир Путин бяха донякъде "оправдани"в стремежа му да стабилизираха нацията, но в дългосрочен план плати висока цена за това. Това коментира в списание "Тайм" бащата на перестройката в бившия СССР Михаил Гарбачов, съобщава "Politico".
"В началната фаза някои мерки от авторитарен характер - един вид ръчен контрол - бяха оправдани, пише бившият съветски лидер в ежегодното издание на 100-те най-влиятелни хора, публикувано онлайн в четвъртък. "Равносметката: слаб парламент, немощна съдебна система и пасивно гражданско общество и още по-малко независимост на медиите. С течение на времето недостатъците станаха по-очевидни", отбелязва политикът.
Горбачов изтъква, че Путин е влязъл в Кремъл като президент във време на криза, която той наследил от предшественика му. Но решенията на Путин, за да реши тази криза, са довели до влошаване на отношенията между Русия и Запада и по-бавен икономически растеж.
Взаимоотношенията със САЩ също са се влошили поради анексирането на Крим от Русия и нахлуването на руски военни части в Източна Украйна, както и заради подкрепата на Путин на сирийския диктатор Башар Асад. След големите очаквания, че отношенията между САЩ и Русия могат да се подобрят при президента Доналд Тръмп, който по време на своята предизборна кампания говори топло и за Путин, и за Русия, то вече руски и американски официални представители заявяват открито през последните седмици, че отношенията между двете страни са в ниска точка.
Горбачов пише също, че освен международните проблеми Путин има да решава и много спешни вътрешни въпроси. При управлението на Путин сериозно е паднало жизненото равнище на живот в Русия, а бедността и корупцията процъфтяват. Има срив в образованието, здравеопазването и науката, отбелязва руският политик.
Усилията на Путин да решава тези проблеми са безплодни, защото според Горбачов "те не могат да бъдат решени без промяна в системата на управление".
"Убеден съм, че Русия може да успее само чрез демокрация", пише той. "Русия е готова за политически плурализъм, за истинска многопартийна система, за честни избори и ротация на правителството. Тогава ще се определи какви да бъдат ролята и отговорността на президента", посочва Михаил Горбачов
превод: Faktor.bg
Още от Свят
Студенти окупираха "пропагандната централа" на Вучич, искат закриването й
Организаторите на протеста призоваха гражданите да се подпишат под петицията за забрана на телевизия "Информер" заради нарушаване на журналистическите стандарти при отразяването на антиправителствените протести
Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?
Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ
Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна
Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на администрацията на Тръмп