22 Декември, 2025

Готвят засилени проверки на автомобилите в София за вредни емисии

Готвят засилени проверки на автомобилите в София за вредни емисии

В София се регистрират по 14 хиляди автомобила на месец, повечето без катализатори

Засилени проверки на вредните емисии от автомобилите в София планират Столичният КАТ и Държавната автомобилна инспекция. Това съобщават от министерството на транспорта. Двете институции ще търсят финансиране за закупуване на нова техника, защото наличната е малко и е остаряла.

София е градът с най-мръсен въздух в страната. През миналия месец са отчетени минимални превишения на нормите на фини прахови частици в кварталите "Дружба", "Павлово" и на "Копитото" на Витоша.

"Това са единични превишения, като са незначителни. Малко над нормата. Не са два или три пъти над нормата, както е през зимния сезон. Когато са ниски нивата не са вредни", заяви Тодорка Петкова и.д. началник на отдел в Изпълнителната агенция по околна среда.

Основният замърсител на въздуха през лятото е трафикът. допълват от Агенцията по околна среда. В София се регистрират по 14 хиляди автомобила на месец. Контролът за вредни емисии при първия технически преглед се извършва от столичния КАТ. От там признават, че той е неефективен, защото техниката не достига, а наличната е морално остаряла. От Столичната община са готови да помогнат за решаване на проблема. 

"Ще помогнем, като закупим газ анализатори, които ще предоставим безвъзмездно на Столичната "Пътна полиция". Това ще им помогне още при регистрация на нови автомобили или на употребявани такива разбира се, да знаят точно екологичното състояние на този автомобил, и ако той не отговаря на стандартите, валидни за страната, няма да бъде регистриран", каза Евгени Крусев, зам.-кмет по транспорта на Столичната община.

Финансирането е осигурено от бюджета на Столична община. Ще се инвестира и в шумомери и димомери. В пунктовете за годишни технически прегледи тестват автомобилите и за вредни емисии. Проблемни се оказват колите с остарели или липсващи катализатори.

Автомобилите с показатели над нормата не минават прегледа и имат две седмици да отстранят нередностите. От министерството на транспорта съобщиха, че планират да затегнат контрола и в пунктовете за технически прегледи.

Сподели:

Коментари (0)

Празнично настроение и коледен дух съпроводиха традиционния Коледен базар в Тетевен 

Празнично настроение и коледен дух съпроводиха традиционния Коледен базар в Тетевен 

Участниците представиха богато разнообразие от ръчно изработени коледни играчки и сувенири, хранителни продукти, дървени и шивашки изделия

Австралия замлъкна и запали свещи в памет на жертвите на плажа Бонди

Австралия замлъкна и запали свещи в памет на жертвите на плажа Бонди

Баща и син са обвинени, че са имали за прицел празненството за Ханука край морето, при което бяха убити 15 души, включително деца и оцелели от Холокоста

Големи градове в цял свят отмениха грандиозни новогодишни събития заради сигурност

Големи градове в цял свят отмениха грандиозни новогодишни събития заради сигурност

Отмяната на масовите събития идва след като ФБР разби заговор за бомбен атентат на Нова година в Лос Анджелис по-рано тази седмица. „Нова година е като Супербоул за полицията, сподели инспектор на нюйоркската полиция.