20 Декември, 2025

ЕК: Като член на МНС Монголия трябва да уважи заповедта за арест на Путин

ЕК: Като член на МНС Монголия трябва да уважи заповедта за арест на Путин

"Изразихме нашето безпокойство заради това посещение"

"Монголия е страна по Римския статут по отношение на Международния наказателен съд от 2002-ра година с всички правни задължения, които произтичат от това."

Така говорителката на Европейската комисия Набила Масрали отговори на въпрос дали страната трябва да предаде на съда руския президент Владимир Путин, който се очаква да пристигне на официална визита там на 3 септември.

"Ние изразихме нашето безпокойство заради това посещение и заявихме нашата позиция по отношение на МНС чрез постоянното ни представителство в Монголия", допълни Масрали, цитирана от БНР. 

Тя припомни, че Путин се издирва от съда заради незаконната депортация на деца от окупираните от Русия територии в Украйна и апелира за пълно сътрудничество в тази насока от всички държавни органи на страната. На въпрос как би могъл Путин да бъде предаден оттам, при положение, че Монголия е затворена между Русия и Китай, Масрали отговори, че държавата трябва сама да реши това.

Сподели:

Коментари (0)

На 21 декември, денят на зимното слънцестоене, започва астрономическата зима

На 21 декември, денят на зимното слънцестоене, започва астрономическата зима

Това е денят на зимното слънцестоене и най-краткия за 2025 г. с времетраене за София от 9:03 часа

Зеленски: Украйна ще изплати заема от 90 млрд. евро, ако Русия плати репарациите за войната си

Зеленски: Украйна ще изплати заема от 90 млрд. евро, ако Русия плати репарациите за войната си

Украинският президент заяви, че европейските лидери са демонстрирали своята сила и почтеност за решението да предаде на Украйна тази сума и че страната му очаква да използва всичките 210 милиарда руски активи

В Турция катастрофира втори дрон за денонощието

В Турция катастрофира втори дрон за денонощието

Властите обвиняват Русия за безпилотен летателен апарат, открит в петък близо до град Измит, на около 30 километра южно от Черно море, където през последните седмици бяха извършени удари по кораби