5 Декември, 2025

Гръцкият парламент не успя да избере нов президент на първия кръг на гласуването

Гръцкият парламент не успя да избере нов президент на първия кръг на гласуването

Снимка: архив

Гласуването е поименно и без дебат

Гръцкият парламент не успя да избере нов президент на страната при първия кръг на гласуването, който се проведе днес, съобщи електронното издание на вестник "Катимерини", цитирано от Дарик.

Кандидатът на консерваторите Константинос (Костас) Тасулас е с най-много гласове. 

Президентът в Гърция се избира от парламента за пет години с възможност за еднократно подновяване на мандата. Изборът му става с до пет гласувания, при първите две от които е необходимо мнозинство от 200 депутати (от общо 300), при третото – от 180, при четвъртото – абсолютно мнозинство от 151 гласа, а при петото за избран се обявява кандидатът, получил най-много гласове. Отделните гласувания се извършват през пет дни. За президент гръцките депутати гласуват поименно и без дебат.

Мандатът на настоящия президент Катерина Сакеларопулу изтича на 13 март.

Кандидатът на консервативното правителство Константинос (Костас) Тасулас, който беше предложен от гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и който до момента беше председател на парламента, получи 160 гласа на днешното гласуване в парламента. Тези гласове обаче са с 40 по-малко от необходимите за категорична победа 200 гласа, отбелязва "Катимерини".

Сред останалите трима кандидати Лука Кацели, подкрепен от лявата СИРИЗА, си осигури 40 гласа, докато Анастасиос (Тасос) Яницис, подкрепен от основната опозиционна партия, лявоцентристкото движение ПАСОК, събра 34 гласа. Константинос (Костас) Кириаку, кандидатът на консервативната партия НИКИ, получи 14 гласа.

Вторият кръг от гласуването, на който за победа отново ще се изискват 200 гласа, е насрочен за 31 януари.

Ако нито един кандидат не достигне този брой гласове, изискването ще падне до 180 гласа на третия кръг и финално до 151 гласа на четвъртия тур.

Изборът на Тасулас се смята за практически сигурен, защото управляващата Нова демокрация има абсолютно мнозинство от 156 депутати и това би ѝ позволило да избере своя кандидат най-късно на четвъртото гласуване.

Сподели:

Коментари (0)

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."