30 Януари, 2026

Гръцкият парламент спря субсидиите за партия "Спартанци", 11 нейни депутати са с обвинения

Гръцкият парламент спря субсидиите за партия "Спартанци",  11 нейни депутати са с обвинения

Снимка: архив

Водеща роля в партията "Спартанци" има осъденият Илиас Касидярис

Гръцкият парламент прекрати субсидиите за крайнодясната партия "Спартанци", предаде БНТ.

Решението беше почти единодушно. Срещу партията се води разследване за измами и подвеждане на избирателите преди парламентарния вот през 2023 година. Според прокуратурата, водеща роля в партията "Спартанци" има осъденият Илиас Касидярис, един от лидерите на забранената неонацистка партия "Златна зора".

В изявление пред парламента председателят на "Спартанци" Василис Стингас обвини основните политически сили в страната, че "искат да заглушат всеки свободен патриотичен глас". Той заяви, че политическата формация се издържа от своите членове и не дължи на държавата нито едно евро.

Партията "Спартанци" не участва в последните евроизбори след забрана от Върховния съд.

С обвинения са 11 от депутатите на партията. В парламента националистите често критикуват правителството за допускането на нелегални мигранти в страната.

Сподели:

Коментари (0)

Почина генерал Морийон, който каза на жителите на Сребреница: Никога няма да ви изоставя

Почина генерал Морийон, който каза на жителите на Сребреница: Никога няма да ви изоставя

Падането на анклава две години по-късно и клането на над 8000 мюсюлмански мъже и момчета трагично показват безсилието на ООН и Европа да спрат случващото се

Анкара:  призова Вашингтон да устои на израелския натиск за  удар срещу Иран

Анкара: призова Вашингтон да устои на израелския натиск за удар срещу Иран

дяваме се американската администрация да прояви здрав разум и да не допусне това да се случи“, заяви Фидан

Тръмп номинира Кевин Уорш за председател на Федералния резерв

Тръмп номинира Кевин Уорш за председател на Федералния резерв

„Освен всичко останало, той е „точният човек“ и никога няма да ви разочарова“, добави американският президент.