Казват, че България не приема молби от руски граждани
Българските гранични служители отказват да приемат молбата за убежище на руски гражданин, който е заплашен от преследване и военна мобилизация в страната си, съобщи за Faktor.bg живеещият у нас руски дисидент Евгений Чупов.
В момента бежанецът се намира в граничната служба в Малко Търново.
Граничните власти обясняват отказа си с това, че той не е украинец и че България не приема молби от руски граждани.
Напомняме, по закон правото на закрила не е обвързано с националната принадлежност на търсещия убежище.
Според публикуваните от Агенцията за бежанците разпоредби всеки чужденец може да подаде молба за закрила и статут в България. Това право не зависи от това дали чужденецът е влязъл законно или незаконно в страната, нито дали носи със себе си валиден паспорт или друг документ за самоличност.Молби за закрила се подават най-често на границата пред служителите на Граничната полиция или пред служителите на имиграционната полиция Дирекция “Миграция” в центрове за задържане и депортиране на незаконни имигранти в случаите, когато са задържани от граничните или имиграционните полицаи поради незаконно влизане в страната.
Още от България
Божанов: Да предложиш бюджет, нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня
Изглежда Борисов и Пеевски по различни начини опитват да се предложат и полегнат на новата власт, коментира съпредседателят на "Да, България"
Първият протест срещу Радев: Вместо прогнозата за 20, събраха се 3000 протестиращи - Оставка! (видео)
Въпреки жегата и отпускарския сезон първият протестен митинг срещу управлението на "Прогресивна България" се оказа успешен - хората показаха, че не са съгласни с първите действия на новата власт
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка