16 Февруари, 2026

Гръцката опозиция готви вот на недоверие към Ципрас, спъват ратификацията на споразумението от Преспа

Гръцката опозиция готви вот на недоверие към Ципрас, спъват ратификацията на споразумението от Преспа

Алексис Ципрас

Най-голямата гръцка опозиционна партия Нова демокрация обмисля възможността да внесе в парламента предложение за вот на недоверие към правителството на Алексис Ципрас, съобщава "Та неа". Внасянето на такова предложение би забавило с три до пет дни ратификацията на Преспанското споразумение, защото гласуването на вот на недоверие има предимство пред останалата дейност на парламента, предаде БТА.

Гласуването на Преспанското споразумение в гръцкия парламент се очаква в четвъртък.

В позиция на гръцкото правителство за възможността Нова демокрация да поиска вот на недоверие се казва, че "такъв подарък не бихме могли и да си мечтаем". "Една седмица след вота на доверие, втора победа на правителственото мнозинство" "е най-доброто, което би могло да се случи", се казва в съобщението, разпространено от агенция АНА-МПА.

Лидерът на партията Потами Ставрос Теодоракис, който подкрепя Преспанското споразумение, заяви, че би подкрепил евентуален вот на недоверие срещу Ципрас.

Дали евентуално предложение за вот на недоверие ще забави ратификацията с три или пет дни зависи от правителството. Гръцките медии смятат за практически сигурно, че при такова развитие правителството ще избере вотът да бъде дискутиран и гласуван максимално бързо, тоест забавянето ще бъде три дни.

Сподели:

Коментари (0)

Русия предлага Украйна да бъде лишена от суверенитет - да я управлява "международна преходна администрация"

Русия предлага Украйна да бъде лишена от суверенитет - да я управлява "международна преходна администрация"

Преходни администрации от ООН и други сили са съществували в страни без демократични традиции като Източен Тимор, Камбоджа, Ирак - в Украйна обаче функционират всички държавни органи

Хиляди протестираха в сръбския Крагуевац: Натискът срещу властта няма да отслабне

Хиляди протестираха в сръбския Крагуевац: Натискът срещу властта няма да отслабне

В Деня на държавността - националния празник на Сърбия, демонстрацията привлече студенти и местни жители

Тръмп: Държави от Съвета за мир изпращат свои военни в Газа

Тръмп: Държави от Съвета за мир изпращат свои военни в Газа

Същите страни са обещали и повече от 5 милиарда долара за хуманитарна помощ и възстановяване на палестинския анклав