САЩ оказват натиск върху Турция за приемането на Швеция в НАТО. Като тактически похват те използват възможността да предоставят на Атина изтребители от пето поколение Ф-35, съобщава БНР с позоваване на гръцки медии.
Играта на дипломация между САЩ и Турция цели да се принуди Анкара да позволи влизане на Швеция в НАТО.
Този акт още не е ратифициран от турския парламент, а за Алианса е от изключително значение Швеция да стане член, което е ключова стратегическа цел срещу агресивността на Русия.
Според непотвърдена още информация от Вашингтон гръцките медии прогнозират, че държавният секретар Антъни Блинкън ще изпрати послание, че американското правителство ще продава изтребители за Гърция.
Кореспонденции от Анкара потвърждават, че в Турция се очаква скорошна визита на Блинкън по време на обиколката му в Близкия изток.


Коментари (0)