27 Юни, 2026

Гръцки съд оневини българин, заплашен от 224 г. затвор

Гръцки съд оневини българин, заплашен от 224 г. затвор

Кошмарът започва с продажба на кемпер

Гръцки съд оневини напълно българин, обвинен в трафик на мигранти в южната ни съседка. Тошко Тодоров-Машора от карловското село Столетово бе заплашен от 224 години затвор, защото в кемпер, който все още се водел на негово име, край град Драма били заловени 28 нелегални мигранти. През годините случаят предизвика много протести и ускори промени в нашето законодателство, свързани с Европейските заповеди за арест.

Кошмарът в живота на Тошко Тодоров-Машора започва в края на 2021 година, когато по издадена от гръцките власти Европейска заповед за арест е арестуван в Пловдив.

"Три години продължи сагата. Сага, която ми донесе много нещастия - високо кръвно, диабет, кредити, главоболие, безсъние, затвор", разказа той.

"Нямам думи, с които да опиша ситуацията, в която бяхме изпаднали тогава. Периодът, в който бяхме, беше особено труден за цялото семейство", споделя неговата дъщеря Стефани Тодорова.

В основата на проблема стои продажбата на кемпер, който две години преди ареста, Тодоров предлага на купувачи от Плевен.

"Продавам кемпер с нотариално заверен договор при нотариуса в Карлово и хората си го плащат и си тръгват", обясни Тошко Тодоров.

Купувачът обаче не сменил талона и скоро след това гръцката полиция открила буса край Драма, пълен с 28 мигранти. А в колата бил документът на стария собственик.

"Винаги гръцката страна насочва своето производство към този собственик, който е по талон. Гръцкият закон предвижда между 8 и 10 години на човек брой мигранти затова и това, което очакваше моят клиент са 224 години." - поясни Гънчо Гънчев, адвокат на Тодоров.

Заплашен от 224 години затвор, сънародникът ни е обвинен за водач на престъпна група за трафик, въпреки че по време на залавянето на мигрантите е бил на работа в България и по справки на Граничната полиция не е напускал страната. Затова Пловдивският съд отказа да го екстрадира.

Година по-късно обаче е арестуван в Бургас и прекарва още няколко дни в ареста, понеже не е свален от системата за издирване.

"Осъдихме прокуратурата на Република България - в момента делото е във ВКС", каза още адвокатът на Тодоров.

Сега той е напълно оневинен и макар да има още една инстанция, гръцката прокуратура е заявила, че няма да протестира. Задържан е купувачът на кемпера, който след споразумение е осъден на 9 години затвор в Гърция. Тодоров обаче не бърза да планира море в южната ни съседка.

"Докато не видя документа и не мине поне пет-шест месеца, няма да рискувам да отида, защото не знам тяхната система как е", коментира той.

Случаят ускори Европейската директива за промени в нашето законодателство и Европейските заповеди за арест вече ще могат да се обжалват и у нас, и в страната, която ги е издала. Гърция обаче все още не е променила закона си.

Сподели:
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата

Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата

Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината

КС отмени спорното решение за Съвета за мир на Тръмп: парламентът е надхвърлил правомощията си

КС отмени спорното решение за Съвета за мир на Тръмп: парламентът е надхвърлил правомощията си

Конституционните съдии единодушно приеха, че Народното събрание не може чрез свои решения да задължава Министерския съвет да инициира процедура по ратифициране на международен договор

Документите говорят: Има връзка между престъпните мрежи на Петьо Еврото и Нотариуса, според таен свидетел

Документите говорят: Има връзка между престъпните мрежи на Петьо Еврото и Нотариуса, според таен свидетел

Според бившата съпруга на Нотариуса същият юрист е посещавал редовно частния „SS клуб“ и заедно с Божанов е „оправял дела“. По-рано тази година прокуратурата също го освети като защитен свидетел, но по дело срещу Еврото

Коментари (0)