6 Декември, 2025

Гръцките социалисти скочиха на Мицотакис: Гърция се доближава до Унгария на Орбан!

Гръцките социалисти скочиха на Мицотакис: Гърция се доближава до Унгария на Орбан!

Кириакос Мицотакис

Фофи Генимата заяви, че правителството атакува свободата на медиите

Гръцката социалистическа партия "Движение на промяната" (S&D) се нахвърли срещу управляващата консервативна партия Нова демокрация, обвинявайки я в десен завой, излагащ демокрацията на страната в риск.

Социалистическият лидер Фофи Генимата заяви, че правителството на премиера Кириакос Мицотакис атакува свободата на медиите чрез „силно селективно финансиране от държавата“, цитира Евроактив.

„Това подкопава демокрацията и в резултат от него Гърция се доближава до Унгария на Орбан в Глобалния индекс за свобода на словото за 2020 г. на Репортери без граници“, каза Генимата и добави, че Мицотакис вече няма „центристки профил“.

След неотдавнашната реконструкция на правителството с добавяне на ултрадесни политици, опозицията обвини Мицотакис в десен завой.

Друга тема, която повдигна вежди в Атина, е намерението на правителството да създаде специални полицейски сили за наблюдение на университетите.

„Ефективното наблюдение на университетите е популярно искане от години. Но трябва има дистанция между това и полицейската държава“, казаха социалистите.

„Безпрецедентно и естетически неприемливо е ръководството на министерството на образованието заедно с ръководството на министерството за защита на гражданите да обявяват охрана на университетите от полицията. Казахме "да" на специален орган за охрана, но с ръководство и отговорност на самите университети“, добавиха социалистите. 
Сподели:

Коментари (0)

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.