16 Април, 2026

Гръцкият парламент избра за пръв път жена за президент

Гръцкият парламент избра за пръв път жена за президент

Екатерини (Катерина) Сакеларопулу

С 261 гласа от общо 300 депутати гръцкият парламент избра днес Екатерини (Катерина) Сакеларопулу за президент на републиката, съобщи АНА-МПА.
Сакеларопулу, която беше предложена от министър-председателя Кириакос Мицотакис, е първата жена, която ще заеме президентския пост в Гърция, както и първата кандидатура, която е подкрепена от три партии в парламента (Нова демокрация, СИРИЗА и Движението за промяна).
Тя беше избрана още при първото гласуване, като събра подкрепа, много по-широка от изискваното от гръцката конституция квалифицирано мнозинство от две трети, т.е. 200 депутати.

При поименното гласуване от 294 присъстващи депутати за Сакеларопулу гласуваха 157 от управляващата партия Нова демокрация, 82 от лявата СИРИЗА, 22 от лявоцентристкото Движение за промяна. Въздържаха се депутатите от Гръцката комунистическа партия, от националистическото Гръцко решение и от МеРА25 - партията на бившия финансов министър Янис Варуфакис.
Сакеларопулу ще стане 13-ият президент на Гърция и ще замени на поста досегашния президент Прокопис Павлопулос. Тя ще положи клетва на тържествено заседание на парламента веднага след изтичането на мандата на Павлопулос на 13 март.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ: Ако Иран направи погрешен избор, ще бъде изправен пред блокада и бомбардировки

САЩ: Ако Иран направи погрешен избор, ще бъде изправен пред блокада и бомбардировки

Американските сили започнаха блокада на иранските пристанища на 13 април, след като мирните преговори в Пакистан приключиха без споразумение предишния ден

За първи път от над 30 години: Тръмп обяви преговори между Израел и Ливан

За първи път от над 30 години: Тръмп обяви преговори между Израел и Ливан

По-рано The Times of Israel съобщи, че в САЩ вече е проведена първата среща между представители на двете страни

ЕП затяга примката за Вучич: 531 поправки по доклада, с критики за връзките с Русия, корупцията и репресиите

ЕП затяга примката за Вучич: 531 поправки по доклада, с критики за връзките с Русия, корупцията и репресиите

Групата „Обнови Европа“ в Европейския парламент отправя остри критики срещу руското влияние и атаките срещу медиите. Зелените в поправките си поставят специален акцент