30 Януари, 2026

Граждани с волунтаристична идея към президента: Да обявим Балканите за първа мирна зона в света

Граждани  с волунтаристична идея към президента: Да обявим Балканите за първа мирна зона в света

Страните да станат "свободна зона от всякакви оръжия", а вноските им към НАТО - да се използват за хуманитарни цели

Инициатива за обявяване на Балканите за първа мирна зона в света и за зона без всякакви оръжия представи на пресконференция в БТА арх. Димитър Димитров, председател на Инициатива "Граждани за устойчиво развитие".

Димитров обясни инициативата - да се разработи концепция за общо балканско обединение, така че Балканите да станат свободна зона от всякакви оръжия.

"Имаме едно простичко искане към президента Румен Радев - заедно с програмата на 18-ти да постави на дневния ред на Консултативния съвет по национална сигурност възможността да се изработи теза, концепция, идея, как България и останалите държави от Балканския полуостров, заедно с Унгария, заедно с частите от Украйна - Одеска Украйна, Кримска Русия, както и европейската част на Турция - всичките те, които представляват около 1 милион квадратни метра и 100 милиона население, да обявят всичките си военни бюджети и вноски към НАТО и към армията на европейската общност, да ги обявят не за военни, а за хуманни цели", заяви Димитров.

По думите на Димитров тези държави отделят годишно около 32 милиарда евро за военни цели, а тези средства могат да се събират във фонд, който да бъде насочен в полза на единството, а не на конфронтирането и противопоставянето.

Така поставените тези в обръщението към президента Румен Радев от страна на гражданското сдружение всъщност  реално означава излизане от Алианса и неглижиране на ангажиментите ни към нашите евроатлантически парктньори, което в днешни свят на военни конфликти и ескалиращо напрежение между Русия и Запада е равносилно на самоубийство. В този смисъл подобна инициатива е не просто неуместна, тя е пореден опит България да бъде отклонена от своя европейски път на развитие и тласната към така желаната от болшинството български русофили Евразия. 

Сподели:

Коментари (0)

Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Автомобилен инцидент е причина 8-годишният Лю да изпадне в пълна кома, от която успява да излезе след като в продължение на дни майка му пуска посланията на неговите съученици

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

В Ню Йорк властите съобщиха, че 10 души са били открити починали заради студа. Три деца на 6, 8 и 9 години загинаха вчера, след като са се подхлъзнали на лед и са паднали в замръзнал водоем в Тексас. За нови смъртни случаи бе съобщено в над 10 щатa.

Звезди на киното и музиката с призиви срещу Американската имиграционна служба

Звезди на киното и музиката с призиви срещу Американската имиграционна служба

Независимо, че по принцип се въздържат от политически коментари, редица знаменитости изразиха недоволството си от репресиите на президента Доналд Тръмп срещу имигрантите.