19 Юни, 2026

Граждани се събират в столицата срещу първата мюсюлманска молитва в „Света София“ в Истанбул

Граждани се събират в столицата срещу първата мюсюлманска молитва в „Света София“ в Истанбул

Граждани се събират на протест срещу първата мюсюлманска молитва в катедралата „Света София“ в Истанбул, планирана за петък.

Протестиращите се събират пред храма „Света София“ в столицата, за да изразят възмущението си от промяната на статута на катедралата, която от музей бе превърната в джамия.

„В началото на м. юли държавното ръководство на Република Турция взе решение да превърне отново катедралния храм „Света София“ в действаща джамия. Това дълбоко огорчи християнския свят. Не приемаме обяснението, че това е вътрешен проблем на Турция. За религиозните чувства, историческа памет и доброто няма граници. През 311 година от новата ера Сердикийският едикт даде на християните равни права. Това се случи след неизброими жертви и страдание на първите християни. Храмът „Света София“ е символ на християнството и духовно сърце на Първата християнска империя в съвременната цивилизация. Живеем в новата ера за човечеството. Искаме спокойствие и разбирателство, а не напрежение и конфронтация. Това решение противоречи на съвременния свят постигнат с толкова много жертви и страдания. Апелираме към всички православни християни, вярващите в другите християнски деноминации, другите религии и всички добронамерени хора да се противопоставят на този акт. Приветстваме и подкрепяме становището на Светия Синод от 21.07. 
Призоваваме българските държавни власти и други духовни водачи да дадат достоен отпор в духа на българските земи и народ и вяра. Обръщаме се към всички държавни власти, духовни власти в християнския свят да сторят необходимото за преодоляване на този инцидент. Нашето искане е едно -отмяна на това решение. Нашето дело е право. Ние ще успеем“, пишат организаторите на протеста.
Сподели:
Отбелязахме 150 години от гибелта на Сава Младенов

Отбелязахме 150 години от гибелта на Сава Младенов

На лобното му място в Тетевен – м. Козница, традиционно се проведе възпоменателен митинг всяка година

Евростат: Потребителските цени в България остават най-ниските в ЕС

Евростат: Потребителските цени в България остават най-ниските в ЕС

България остава страната с най-ниски потребителски цени в Европейския съюз през 2025 г., показват данни на Евростат. В същото време страната отчита едни от най-високите темпове на поскъпване на храните и най-висока инфлация в еврозоната, което поставя под въпрос колко дълго ще се запази това ценово предимство.

"Спаси София" атакува решение за изграждане на небостъргач в кв. "Младост"

"Спаси София" атакува решение за изграждане на небостъргач в кв. "Младост"

Борис Бонев, председател на партията, изтъква, че е безобразие да се строи частна сграда върху терен, който практически принадлежи а софиянци

Коментари (0)