17 Март, 2026

Гренландия е под прицел, Ванс дори намекна за военен сценарий

Гренландия е под прицел, Ванс дори намекна за военен сценарий

снимка: БГНЕС

Според американския вицепрезидент полуавтономният остров в момента е „изключително уязвим“ и има „сериозни доказателства“, че Русия и Китай проявяват интерес към него

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс не изключи възможността за военна намеса, за да постави Гренландия под американски контрол, но заяви, че подобна стъпка няма да е необходима, ако гренландците сами решат да се отделят от Дания и „сключат сделка“ със САЩ.

По време на визитата си в американската военна база „Питуфик“ в Гренландия Ванс смекчи острите изказвания на президента Доналд Тръмп, който тази седмица заяви, че Вашингтон ще действа „колкото е нужно“, за да осигури влияние върху най-големия остров в света.

Вицепрезидентът обаче подчерта, че разширяването на присъствието на САЩ в Гренландия е ключов приоритет за националната сигурност, като обвини Дания, че не се грижи достатъчно за местното население. „Уважаваме правото на самоопределение на гренландците“, заяви той, „но трябва да разберат, че ще бъдат много по-добре под защитния чадър на САЩ, отколкото под този на Дания.“

Гренландия, макар и полуавтономна територия, разчита на Копенхаген за значителна част от икономическата си подкрепа и сигурност. Въпреки че има възможност да обяви независимост чрез референдум, местните власти дадоха ясно да се разбере, че не възнамеряват да заменят Дания със САЩ. Гренландското правителство дори подчерта, че не е отправяло официална покана към американската делегация, която първоначално е планирала срещи с местните лидери, а не само с военни в базата.

Според Ванс, обаче, Гренландия в момента е „изключително уязвима“ и има „сериозни доказателства“, че Русия и Китай проявяват интерес към острова. „Когато президентът казва, че Гренландия трябва да бъде наша, той предупреждава, че островът не е в безопасност. Много сили имат апетит към него“, коментира той.

Запитан дали Вашингтон има конкретен военен план за принудително овладяване на острова, Ванс увери, че не очаква подобен сценарий, защото вярва, че „рационалните и добри хора“ в Гренландия ще „сключат сделка, в стила на Доналд Тръмп“, за да осигурят сигурността както на региона, така и на САЩ. Той подчерта, че Америка е „единствената държава в света, която ще зачита техния суверенитет и безопасност“.

Въпреки твърденията на Вашингтон, скорошно проучване показва, че едва 6% от жителите на Гренландия биха подкрепили присъединяването към САЩ.

Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

САЩ и Иран поддържат ограничен дипломатически канал чрез специалния пратеник Стив Уиткоф и външния министър Абас Аракчи. Контактите се водят на фона на продължаващата война и напрежението в Близкия изток.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.