2 Май, 2026

Грета Тунберг няма да присъства на конференцията за климата в Шотландия заради неравенство във ваксинацията

Грета Тунберг няма да присъства на конференцията за климата в Шотландия заради неравенство във ваксинацията

Грета Тунберг

Климатичната активистка Грета Тунберг заяви, че няма да отиде на конференцията на ООН по климата, която ще се проведе в Шотландия през ноември, поради опасенията, че неравенството в достъпа до ваксините срещу COVID-19 ще принуди много страни да не могат да присъстват, предава Reuters, предаде "Фокус". "Неравенството (за ваксините) и климатичната несправедливост вече са сърцевината на климатичната криза“, написа18-годишната Тунберг в „Туитър“.

„Ако хората не могат да бъдат ваксинирани и да пътуват, за да бъдат представени еднакво, това е недемократично и би влошило проблема.“ Тунберг упрекна нациите, които не желаят да споделя ваксини с тези, които имат малък достъп до тях.

"Разбира се, бих искала да присъствам в Глазгоу # COP26", написа тя в „Туитър“. „Но само ако всеки може да участва при еднакви условия. В момента много държави ваксинират здрави млади хора, често за сметка на рискови групи и работници на първа линия (главно от глобалния юг, както обикновено ...) “

Тя има предвид Африка, Латинска Америка и Карибите, тихоокеанските острови и развиващите се страни в Азия и Близкия изток. Тунберг стана известна през 2018 г., когато тя започна самотен протест срещу глобалното затопляне пред шведския парламент в Стокхолм, като пропускаше часовете си в петък, за да поиска правителството й да предприеме действия по изменението на климата.

В рамките на месеци повече от два милиона ученици в 135 страни бяха създали свои протестни движения, присъединявайки се към кампанията на Тунберг „Училищна стачка за климата“. В разговор с BBC за документален сериал Тунберг заяви, че конференцията в Глазгоу, която трябва да се проведе от 1 до 12 ноември, трябва да бъде отложена.

Събранието, официално известно като Конференцията на страните по изменението на климата на ООН, вече бе отложена с една година поради глобалната пандемия. „Това трябва да се случи по правилния начин. Разбира се, най-доброто нещо би било да се ваксинират всички възможно най-скоро, за да могат всички да участват (в конференцията) при еднакви условия“, каза Тунберг. Забавянето обаче не трябва да отлага спешни действия по отношение на климата, подчерта тя. „Не е нужно да чакаме конференции, нито някой или нещо друго, за да започнем драстично да намаляваме нашите емисии (на парникови газове). Солидарността и действията могат да започнат днес “.
Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Местни руски служители съобщиха за мащабна операция по гасене на пожар в пристанището, без да съобщават за жертви

Politico: Тръмп заяви пред Конгреса, че войната с Иран е приключила

Politico: Тръмп заяви пред Конгреса, че войната с Иран е приключила

По закон президентът е длъжен да получи разрешение, ако военните действия продължат повече от 60 дни

Иран прати ново предложение за примирие, Тръмп го отхвърли

Иран прати ново предложение за примирие, Тръмп го отхвърли

Те искат да сключим сделка, но аз не съм доволен, коментира американският президент, без уточни в какво се състои несъгласието му