1 Февруари, 2026

Гринпийс: МААЕ е неспособна да изпълни ангажимента си в Запорожката АЕЦ

Гринпийс: МААЕ е неспособна да изпълни ангажимента си в Запорожката АЕЦ

Констатираните нарушения биват премълчавани

Природозащитната организация „Гринпийс“ изпрати до правителствата на западните страни доклад за сигурността на Запорожката АЕЦ, намираща се под контрола на руските окупационни войски в Украйна, съобщи радио „Свобода".

По данни на организацията, Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) не може да осъществява надежден контрол върху сигурността на Запорожката АЕЦ. На територията на централата има само четирима инспектори на МААЕ, на които окупаторите са наложили твърде много ограничения.

В документа се казва още, че МААЕ е "неспособна да изпълни изискванията на своя мандат", но агенцията не е готова да признае това публично. Констатираните от специалистите на МААЕ нарушения на принципите на безопасност в централата не биват разобличавани публично.

От МААЕ отказаха коментар по доклада на „Гринпийс“, пише The Guardian. От агенцията обаче изтъкват, че нейните инспектори са в централата от септември 2022 г. и че без тяхното присътствие "светът не би имал независим източник на информация за най-голямата атомна електроцентрала в Европа".

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

„Арестът на генерала Чжан Юся, близък съюзник и приятел от детството, когото китайският лидер наричаше „по-голям брат“, премахва всички вътрешни авторитетни гласове, които биха могли да попречат на Си да предприеме каквито и да било действия срещу Тайван

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Щели да го направят, за да отклонят вниманието от новите документи по делото на Джефри Епстийн

 Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Канцлерът заяви още, че решението за отказ от руския газ също е необратимо и Германия иска силно да се ориентира към вятърната и слънчевата енергия.