24 Февруари, 2026

Груевски се отърва от присъда за затвор - поради изтекла давност

Груевски се отърва от присъда за затвор - поради изтекла давност

Никола Груевски, снимка: архив

Остава обвиняем по други три дела

Бившият премиер на Северна Македония Никола Груевски няма да изтърпи присъдата от две години затвор по делото "Танк", тъй като на 4 октомври се навършват шест години от окончателната присъда за Груевски по делото за закупуването на правителствен мерцедес.

За същото дело бившият министър на вътрешните работи Гордана Янкуловска излежа законната присъда от 4 години, а бившият заместник-министър Гьоко Поповски излежа 4.

Спорните промени в Наказателния кодекс, направени през септември миналата година, намалиха наказанията за престъпления като злоупотреба със служебно положение и власт и престъпно сдружаване. Това доведе до изтичане на давност и освобождаване на няколко бивши служители и техни приближени, които бяха обвинени в производства от прокуратурата.

Бившият премиер остава обвиняем по делата за незаконно финансиране на партията ВМРО-ДПМНЕ - "Талир 1" и "Талир 2" и по делото "Титаник", където е обвинен в злоупотреба със средства за финансиране на предизборната кампания и нарушаване на правото на глас.

Груевски избяга в Унгария преди шест години и там получи политическо убежище. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Макрон прие оставката на управителя на Лувъра

Макрон прие оставката на управителя на Лувъра

Де Кар беше под нарастващ натиск след обира в края на 2025 г., при който посред бял ден бяха откраднати френски кралски бижута на стойност около 100 милиона долара

ISW: Путин и Медведев подготвят руснаците за изтощителна война и нови загуби на фронта

ISW: Путин и Медведев подготвят руснаците за изтощителна война и нови загуби на фронта

Руският президент се готви за ограничени, поетапни мобилизации в резерва в бъдеще, за да задоволи нуждите на Русия от формиране на въоръжени сили

Председателят на Европарламента подписа заема от 90 млрд. евро за Украйна

Председателят на Европарламента подписа заема от 90 млрд. евро за Украйна

Мецола заяви, че отпуснатите средства ще помогнат на страната да поддържа основни обществени услуги, силна отбрана и „да защитава общата сигурност и свобода, и да укрепи бъдещето на Украйна в Европа“