22 Юли, 2026

Грузия иска рестарт на отношенията със САЩ

Грузия иска рестарт на отношенията със САЩ
Иракли Кобахидзе, снимка: БГНЕС/ЕРА

Вашингтон прекрати сериозната финансова помощ след приемането на "закона за чужди агенти"

Грузинският премиер Иракли Кобахидзе предложи в четвъртък "рестартиране" на отношенията със Съединените щати, съобщи агенция Интерпрес, след като Вашингтон спря повече от 95 милиона долара помощ поради опасения относно законът за "чуждестранни агенти", предава "Ройтерс".

Грузия беше потопена в криза тази пролет заради приемането на закона за "чуждестранни агенти", който влезе в сила в четвъртък.

Опозиционните политици и Западът казват, че законът, който изисква организациите, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "агенти на чуждо влияние", е авторитарен и ще задуши опозицията.

"Що се отнася до грузинско-американските отношения - ние сме в режим на изчакване. Ние сме напълно готови да пренастроим отношенията", каза Кобахидзе, цитиран от Интерпрес.

"Знаете, че през последните три-четири години много неща се объркаха в тези отношения, така че връзката се нуждае от рестарт. Ние сме абсолютно готови за това, най-важното е да видим следващите стъпки", добави той.

Причината е решението за налагане на визови ограничения срещу членове на парламента, подкрепящи законопроекта за чуждестранните агенти

Управляващата партия "Грузинска мечта" казва, че законът за "чуждестранните агенти" е необходим за защита на националния суверенитет.

Спирането на американската помощ, която държавният секретар Антъни Блинкън обяви в сряда, е резултат от прегледа на двустранното сътрудничество, който беше представен през май, заедно с визовите ограничения срещу някои грузински граждани.

"Антидемократичните действия и фалшивите изявления на грузинското правителство са несъвместими с нормите за членство в ЕС и НАТО", каза Блинкън, добавяйки, че Вашингтон ще продължи да предоставя известна помощ на Грузия, която има исторически силни връзки със Запада.

В четвъртък Кобахидзе повтори твърденията на правителството, че подобни ограничения представляват "изнудване" и обсъждането на допълнителни санкции срещу Грузия е "контрапродуктивно".

"Вместо да се изнудваме и заплашваме, трябва да водим здравословен разговор за подобряване на отношенията, рестартирането им", каза Кобахидзе.
Сподели:
Зеленски: Новият главнокомандващ на ВСУ е генерал-майор Михаило Драпатий

Зеленски: Новият главнокомандващ на ВСУ е генерал-майор Михаило Драпатий

Той е сред най-младите украински генерали, преминали през всички етапи на войната с Русия още от 2014 г. Президентът благодари на ген. Сирски за защитата на Киев, Харковската контранастъпателна операция, операцията в Курска област и цялостния му принос за отбраната на Украйна

Тръмп: САЩ ще подкрепят Ливан, държава, която десетилетия беше третирана несправедливо

Тръмп: САЩ ще подкрепят Ливан, държава, която десетилетия беше третирана несправедливо

Асошиейтед прес отбелязва, че това е първата среща между Жозеф Аун и американски президент, както и първото посещение на ливански държавен глава в Белия дом от 2009 година

Кремъл се опитва да спаси Москва от недостиг на бензин и дизелово гориво

Кремъл се опитва да спаси Москва от недостиг на бензин и дизелово гориво

Московска област потребява около 6 милиона тона бензин годишно. За да покрие това търсене, Русия е започнала и внос на горива от Индия.

Коментари (0)