Грузинският проектозакон за чуждестранните агенти, който предизвика големи протести, е оттеглен от парламента. Това се казва в съвместно изявление на управляващата партия "Грузинска мечта", общественото движение "Народна власт" и парламентарното мнозинство. Управляващата партия обаче не възнамерява да се откаже от инициативата си.
"Виждаме, че приетият законопроект предизвика противоречия в обществото. Машината за лъжи успя да представи законопроекта в негативна светлина и да заблуди определена част от населението. На проектозакона беше поставен фалшив етикет на руски закон, а приемането му на първо четене беше представено в очите на част от обществото като отклонение от европейския курс." - се казва в изявлението.
Припомняме, законът предизвика не само недоволство сред гражданите, но и осъдителна реакция от страна на ЕС. САЩ намекнаха за налагане на санкции заради потушаването на протестите.
От "Грузинска мечта" твърдят, че "радикалните сили са успели да въвлекат някои млади хора в незаконни дейности". Партията благодари на "героичните служители на правоохранителните органи, които търпеливо и по най-високите стандарти са реагирали на насилието". Полицията за борба с безредиците разпръсна протестиращите с водни оръдия и използва сълзотворен газ.
"Ние, като орган, отговорен пред всеки член на обществото, решихме безусловно да оттеглим законопроекта. Когато емоционалният фон отшуми, ще обясним по-добре на обществото защо законопроектът беше приет и защо е важно да се гарантира прозрачност на чуждото влияние в нашата страна. За тази цел ще започнем срещи с населението и ще изнесем цялата истина за всеки детайл от случая пред широката общественост." - казват още от партията.
Масови протести избухнаха в цяла Грузия, след като на 7 март грузинският парламент одобри на първо четене един от двата проектозакона за чуждестранните агенти. Вчера, 8 март, опозицията отправи две искания към властите: да оттеглят инициативата и да освободят всички задържани по време на митингите, но тези искания не бяха изпълнени.
В проектозакона за прозрачност на чуждестранното влияние организациите с нестопанска цел и медиите, чиито годишни приходи са повече от 20% от чуждестранно финансиране, се смятат за агенти на чуждестранно влияние. Това няма да засегне организации, основани от административни органи и спортни федерации. От организациите ще се изисква да се регистрират като агенти и да подават годишна финансова декларация. В случай на нарушение ще им бъде наложена глоба в размер на 25 000 лари (около 9500 долара). Именно този документ беше одобрен от грузинския парламент на 7 март. Грузинският президент Саломе Зурабишвили неколкократно се изказа срещу законопроекта, като обеща да му наложи вето.
Проектозаконът "За регистрация на чуждестранните агенти" предвижда не само административна, но и наказателна отговорност. Всяко физическо или юридическо лице с чуждестранно финансиране ще бъде задължено да се регистрира като "чуждестранен агент". Изключения: дипломати, консули и служители на дипломатическата служба и консулските служби, както и длъжностни лица на чужда държава. Неспазването на закона се наказва с глоба или лишаване от свобода до 5 години. /БГНЕС
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца