25 Февруари, 2026

Губернаторът на Калифорния дава Тръмп под съд

Губернаторът на Калифорния дава Тръмп под съд

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Причината е решението на президента на САЩ да изпрати Националната гвардия в Лос Анджелис

Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм заяви, че възнамерява да съди президента на САЩ Доналд Тръмп заради решението му да изпрати Националната гвардия в Лос Анджелис. Това той съобщи в своя профил в социалната мрежа X.

„Точно това искаше Доналд Тръмп. Той разпали огъня и незаконно предприе действия за федерализиране на Националната гвардия“, подчерта Нюсъм.

Той отбеляза, че указът, подписан от Тръмп, не се отнася само до Калифорния. По думите му, президентът на САЩ може да разположи федерални войски във всеки друг американски щат, ако пожелае.

„Завеждаме дело срещу него“, добави Нюсъм.

В друга публикация в X губернаторът на Калифорния увери, че местните правоохранителни органи не са имали нужда от помощ, но Тръмп въпреки това е решил да изпрати войски, за да „провокира хаос и насилие“.

Припомняме, че в Лос Анджелис избухнаха масови протести заради имиграционната политика на президента Доналд Тръмп. В отговор Белият дом изпрати в града бойци от Националната гвардия.

Заслужава да се отбележи, че тази седмица имиграционната и митническа полиция на САЩ арестува голям брой хора по подозрение в нарушение на имиграционното законодателство. В резултат на това в града започнаха жестоки безредици.

Както съобщи Reuters, по време на протестите Националната гвардия е охранявала сградите на федералното правителство, докато полицията се е опитвала да потуши демонстрациите. Според информацията са били задържани около четиридесет души.

 

 

 

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Бербатов става съветник на Андрей Гюров

Бербатов става съветник на Андрей Гюров

Като първа стъпка в новата си роля голмайсторът стартира мащабна инициатива за диалог със спортната общественост.

Какво подчерта Тръмп в най-дългата в историята реч "За състоянието на съюза"?

Какво подчерта Тръмп в най-дългата в историята реч "За състоянието на съюза"?

Най-дългата в историята, близо 2 часа, реч идва в момент, в който се очакват ключови решения както по горещи международни теми, така и по наболели въпроси за страната

Франция подготвя рекордни доставки на бомби AASM Hammer за Украйна

Франция подготвя рекордни доставки на бомби AASM Hammer за Украйна

Във Въздушните сили на ВСУ тези боеприпаси вече са адаптирани за пускове от съветските изтребители МиГ-29