"Не мисля, че свиканият в събота Национален съвет на БСП ще промени нещо, защото този НС гласува тези листи. А дали можеше нещо друго да се направи? Трябваше политиката да е на обединение, а не на тотална промяна, което всъщност и не се състоя" - заяви в интервю за БНР социалистът Борислав Гуцанов, бивш социален министър в кабинета "Желязков".
Той коментира публикацията си във Фейсбук, че Крум Зарков трябва да поеме отговорност и да подаде оставка, както и последвалия коментар на лидера на БСП:
"Не е битка за борба на лобита, а две тенденции и съм представител на тази тенденция - още след смяната на Корнелия Нинова исках да наложим друг начин на мислене и политика в три точки. Първо - връщане на социалистите, на всички леви хора в БСП и подаване на ръка. Второ - създаване на Обединената левица, да бъдат събрани всички леви партии. Трето - да се спре безумната война с президентската институции и да се води по-балансирана политика, не толкова джендърска, а каквато подхожда на партията. Аз съм член на БСП преди 1989 г. И трябваше да се води политика между Изтока и Запада, и да се гледат интересите на България - политически и икономически. И не винаги да се приглася на решенията на Европа, които не винаги носят добро на нашата страна."
Гуцанов потвърди, че негативите на БСП са натрупани преди тези 2 месеца, откакто Крум Зарков пое партията:
"Това са грешки от много години назад във времето, част от тях започнаха през 2013 г. след което имаше странни решения по времето на Нинова. И тази безумна битка с президентството, която направи свободно пространството и се появиха ПП и ИТН, и вината за това е на БСП. В политиката няма празно пространство. Но след конгреса на 7 февруари т. г. се коментира, че партията е ясно в какво състояние е и който я поема, е наясно, иска се тотална промяна и ще ни вкара в НС. Първо, нямаше тотална промяна и се сблъскаха с лека козметична промяна и от втория ешелон на кабинета "Желязков" станаха водачи на листи. Стигна се до обезличаване, ние като ПГ взимахме решения, много странни."
Гуцанов посочи, че е предупредил, че БСП няма да влезе в НС. По думите му, листите са редени еднолично. След решение на варненската структура на столетницата е излъчен водач на листа, но после е поставен друг:
"С тази политика от новото ръководство предупредих, че няма да влезем в парламента и това се случи. Последното ни изпадане е било през 1925 г., това е такова падение и ние обсъждаме дали някой да поеме отговорността. Имаше грешни послания, ние се превърнахме в ПП - от скута на Пеевски влязохме в спалнята на ПП. Ние имаме друг опит на 130-годишна партия. Не е само в Зарков вината."
Борислав Гуцанов коментира, че е можел и да замълчи:
"Правя го, защото смятам, че така е редно, морално, и така го чувствам. И ако хората си казват реално мнението, БСП нямаше да изпадне в тази ситуация и щяхме да имаме чувство за самосъхранение. Аз не обвинявам Крум Зарков, но не може по този начин да се продължава – партия с 3%, която събирахме 3 млн. и пак дъждът, вятърът и кривата вселена са виновни."
Бившият социален министър преживява емоционално отпадането на столетната партия от парламента:
"Това е партията, която е наследствена, аз съм свързан генно и родствено с нея. И не знам хора, от които съм се учил, как се чувстват, ако знаят, че БСП не е в НС – Александър Лилов, баща ми и моите роднини, които са правили какво ли не за партията. Ако лицемерието не спре, няма как БСП да се съживи и затова го правя, за да се види, че има и друг начин на мислене."


Коментари (0)