9 Април, 2026

Гуцанов: Правителството и мнозинството в НС чухме хората, които излязоха на улицата

Гуцанов: Правителството и мнозинството в НС чухме хората, които излязоха на улицата

Борислав Гуцанов, снимка: БГНЕС

"След срещите и вчера, и днес във финансовото министерството смятам, че наистина другата седмица ще излезем с виждания, които са важни за цялостното развитие на държавата."

"От кабинета също чухме, както и мнозинството в парламента, хората, които излязоха на улицата. Не трябваше да се стига до излизане, но в крайна сметка това са части от реалностите, в които ние се намираме."
Това заяви пред журналисти в Попово министър Борислав Гуцанов в отговор на въпрос за протеста срещу бюджета за 2026 г., на който се събраха граждани в София на 26 ноември.

"Това също показва, че приказките, че едва ли не еднолично се взимат решенията, или че не се иска да се чуе опозиция или граждани - също не са верни. Видяхте, че веднага има реакция, която мисля, че наистина е правилна." - каза още Гуцанов. 

"След срещите и вчера, и днес във финансовото министерството смятам, че наистина другата седмица ще излезем с виждания, които са важни за цялостното развитие на държавата", посочи социалният министър. 

Попитан за предложените увеличения на осигурителната вноска и на данък "дивидент" в бюджета за 2026 г., Гуцанов призова първо предложенията да бъдат "изчистени" от финансовия министър, синдикати и работодатели, и тогава те да се коментират. Диалогът реално никога не е бил прекъсван.
"В сряда имахме Национален съвет за тристранно сътрудничество, присъстваха всички организации: и работодатели, и синдикати, каза социалният министър." - добави той. 
По думите му конкретно за бюджета наистина е имало "определени напрежения и разминавания".
"Нека вижданията, обсъдени днес, да бъдат детайлизирани в цифри и тогава да ги коментираме", апелира Гуцанов. 

На въпрос дали има притеснения относно преформатиране на социалната рамка в проектобюджета за догодина, Борислав Гуцанов отговори отрицателно.
"Всички наши предложения бяха приети с пълно единодушие в Съвета за съвместно управление", припомни той, като изброи предложенията на социалното министерство, сред които: увеличение на средствата за втората година майчинство от 780 на 900 лв.; увеличението от 50 на 75% на средствата от държавата, когато майките се връщат на работа; увеличението на минималната работна заплата от 1070 на 1213 лв.  

"За швейцарското правило при пенсиите вече никой дори не коментира - дали трябва или не трябва да се спазва", посочи министърът.
Той добави, че не вижда и да има някой от протестиращите срещу бюджета, който да каже, че не е съгласен с повишаване на доходите или с увеличението на майчинските или на средствата за една от най-уязвимите групи - пенсионерите, които са над два милиона и петдесет хиляди.

"Мисля, че всички партии в това управление сме обединени около тези социални виждания, така че нямам притеснения", заяви Борислав Гуцанов. 

В отговор на питане дали има притеснения, че ситуацията с бюджета може да се отрази на взаимоотношенията в управлението с оглед и на изявлението на партийния лидер на БСП Атанас Зафиров, Гуцанов отговори: "Мисля, че ако всички тези виждания в областта на бюджета са изпълнени - няма пречка.".
"Най-важното е да има спокойствие, сигурност и предсказуемост. Диалог е ключовата дума. В момента виждам, че диалогът е наистина вдигнат на ниво, което е ключово важно." - смята социалният министър.

Министър Гуцанов бе в Попово за поставянето на начало на изграждането на Център за специализирана подкрепа и три жилищни сгради за пълнолетни с интелектуални затруднения. Министърът бе посрещнат от кмета на общината Людмил Веселинов, заместник-кмета Йорданка Георгиева, председателя на Общинския съвет Георги Георгиев и областния управител Йоан Пеев.

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници