17 Юни, 2026

„Гугъл”, „Фейсбук” и „Туитър” - свидетели пред американския Конгрес за руска намеса в изборите

„Гугъл”, „Фейсбук” и „Туитър” - свидетели пред американския Конгрес за руска намеса в изборите
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Представители на технологичните компании се явиха да дадат показания за разпространението на платени от Русия неверни или подвеждащи информации

Представители на технологичните компании „Гугъл”, „Фейсбук” и „Туитър”се явиха пред американския Конгрес, за да дадат показания за разпространението на платени от Русия неверни или подвеждащи информации в техните платформи по време на президентските избори в САЩ миналата година, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.

Водещият адвокат на „Фейсбук” Колин Стреч призна пред подкомисия на правната комисия на Сената, че близо 126 милиона американци са били изложени на влиянието на пуснати от Русия публикации в социалната мрежа между януари 2015 и август 2017 г.

„Гугъл” заяви, че свързаната с Кремъл Агенция за изследване на интернет е качила над 1100 видеоматериала в „Ютюб”, а „Туитър” каза, че е открила повече от 2700 профила, свързани с тази организация.

Технологичната компания заяви също така, че установената в Санкт Петербург агенция е използвала инструменти за автоматични съобщения, за да разпространява туитове в платформата, а по време на изборите в нея са се появили 131 000 такива съобщения.

„Гугъл”, „Фейсбук” и „Туитър” защитиха предприеманите от тях мерки за сигурност и обещаха, че ще положат повече усилия, за да спрат злоупотребата с техните платформи от чужди държави.

Представители на трите компании ще дадат също така показания пред комисиите по разузнаване на Камарата на представителите и на Сената във връзка с разследванията на Конгреса за руска намеса в американските избори.

Сподели:
Макрон похвали срещата на върха

Макрон похвали срещата на върха

„Тази среща наистина ни позволи да се координираме много тясно, за да отговорим на кризите и да работим по големите предизвикателства на нашето време“, добави френският президент.

НАТО:  Загубите на Русия в жива сила вече надхвърлят 1,4 милиона военнослужещи

НАТО: Загубите на Русия в жива сила вече надхвърлят 1,4 милиона военнослужещи

Въпреки това руските сили продължават активните бойни действия по цялата фронтова линия, особено в Покровското направление, като се стремят да напреднат към Доброполи

Тръмп: Споразумението с Иран не е окончателно, може пак да полетят бомби върху главите им

Тръмп: Споразумението с Иран не е окончателно, може пак да полетят бомби върху главите им

"Ако не ми хареса, ще се върнем към стрелбата срещу тях"

Коментари (0)