"Потресаващо свидетелство за опустошителните последици от бездействието пред лицето на омразата"
„Преди 29 години ООН и светът подведоха народа на Сребреница. Над 8000 босненски мюсюлмани бяха систематично убити, а останките им - погребани в масови гробове. Това беше най-тежкото зверство в Европа след Втората световна война.“
Това заяви генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, съобщи „Сараево таймс“.
„Днес ние почитаме паметта на жертвите и сме солидарни с оцелелите. Също така потвърждаваме подкрепата си за семействата на загиналите в тяхното неуморно търсене на истината и справедливостта. Трябва да се борим с отричането и ревизионизма и да полагаме усилия за установяване на самоличността на всяка жертва и за подвеждане под отговорност на всеки извършител.“ - каза Гутериш.
„Геноцидът в Сребреница е потресаващо свидетелство за опустошителните последици от бездействието пред лицето на омразата. Трябва да се борим срещу разделението и нетолерантността, да отстояваме правата на човека и да насърчаваме взаимното разбирателство и помирение. Нека споменът за Сребреница укрепи решимостта ни да изградим свят, свободен от бича на геноцида - свят, в който справедливостта и мирът преобладават, където "никога повече" е тържествено обещание, изпълнено за цялото човечество.“ - добави генералният секретар.
През юли 1995 г. в босненския анклав сръбските сили, командвани от генерал Ратко Младич и Радован Караджич, извършиха най-голямото клане на цивилни в Европа след Втората световна война. Те избиха само за няколко дни над 9000 души. До днес са открити телата на над На 23 май 2024 г. Общото събрание на ООН прие резолюция, с която утвърждава 11 юли като международен ден за преклонение пред жертвите на геноцида в Сребреница. /БГНЕС
Още от Свят
Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин
Украйна развенчава основния мит на Путин за сила и стабилност
С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си
Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела
Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна
Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна