23 Февруари, 2026

Гутериш шокиран от връзките с „Хамас“ на служители от Агенцията за палестинците, но е против тя да спре работа

Гутериш шокиран от връзките с „Хамас“ на служители от Агенцията за палестинците, но е против тя да спре работа

Антонио Гутериш

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова държавите донори да „гарантират приемствеността“ на Агенцията за палестинските бежанци (UNRWA) към организацията, след като няколко ключови страни спряха финансирането заради данни, че нейни служители са участвали в терористичното нападение на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври.

„Въпреки че разбирам притесненията им – самият аз бях ужасен от тези обвинения – настоятелно призовавам правителствата, които спряха вноските си, поне да гарантират непрекъснатостта на операциите на UNRWA“, каза Гутериш, цитиран от БГНЕС.

Израел заяви, че няколко служители на UNRWA са участвали в атаката на "Хамас", което накара някои ключови страни донори да спрат финансирането си мигновенно.
До момента такава стъпка предприеха  САЩ, Канада, Великобритания, Германия, Австралия, Италия, Финландия.

UNRWA обеща задълбочено разследване и уволни няколко служители, с което косвено призна, че обвиненията на Израел имат основание. Израелските власти обещаха да спрат работата на агенцията в Газа след войната.

„Отвратителните предполагаеми действия на тези служители трябва да имат последствия. Но десетките хиляди мъже и жени, които работят за UNRWA, много от които в едни от най-опасните ситуации за хуманитарните работници, не трябва да бъдат наказвани. Острата нужда на отчаяното население, което обслужват, трябва да бъде посрещната." - каза Гутериш.

Той потвърди, че имената на 12 служители на UNRWA са включени в обвиненията, които ООН разследва.

Девет са уволнени, един е мъртъв, а "самоличността на другите двама се изяснява", отбеляза той.  /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Борисов: Без пакетирането с Пеевски щяхме да имаме 35%, но еврозоната беше по-важна от партията

Борисов: Без пакетирането с Пеевски щяхме да имаме 35%, но еврозоната беше по-важна от партията

„През тази година всички вие, защото вие сте темелите на партията, поставихте държавата пред ГЕРБ."

Председателят на полския Сейм посети Киев

Председателят на полския Сейм посети Киев

Влодзимеж Чарасти заяви, че помощта за украинците, намерили убежище в Полша след началото на пълномащабното нахлуване на Русия, не може да бъде хаотична, а трябва да бъде отговорна

Калас: Унгария блокира договора и за 20-ия пакет санкции срещу Русия

Калас: Унгария блокира договора и за 20-ия пакет санкции срещу Русия

След като през уикенда Унгария заплаши да блокира заема на ЕС за Украйна в размер на 90 милиарда евро, сега заплахата беше разширена и в посока 20-ия пакет санкции. Причина е спреният транзит на петрол по тръбопровода "Дружба".