16 Декември, 2025

Киберпогром над "Аерофлот": 20 хиляди блокирани пътници, щети до 50 млн. долара

Киберпогром над "Аерофлот": 20 хиляди блокирани пътници, щети до 50 млн. долара

снимка: БГНЕС

Украински и беларуски хакери удариха руския национален превозвач в мащабна операция, планирана цяла година. IT системите на компанията се оказаха уязвими, а някои все още работят с Windows XP и пароли от 2022 г.

Руският национален авиопревозвач е понесъл огромни загуби заради мащабна хакерска атака. Само за едно денонощие „Аерофлот“ е загубил най-малко 250 милиона рубли (около 2,7 милиона долара) – наложило се е да бъдат отменени или забавени 42% от полетите. Засегнати са над 20 хиляди пътници.

Общите щети се оценяват между 10 и 50 милиона долара, съобщава Forbes. От Министерството на транспорта предупреждават, че частичното възстановяване на IT системите може да отнеме до два месеца, а пълното отстраняване на последствията – около година.

Припомняме, че отговорност за кибератаката поеха хакерите от украинската и беларуската групировки Silent Crow и „Киберпартизани“. Те твърдят, че са подготвяли операцията в продължение на година и са я нарекли „цената за войната на режима на Путин“. Както стана ясно вчера, сред разкритията им е, че компанията все още е използвала операционната система Windows XP, а паролата на генералния директор не е била сменяна от 2022 г.

Сподели:

Коментари (0)

Унгария обяви петгодишен договор за доставка на газ от САЩ, ще разчита и на Русия за енергия

Унгария обяви петгодишен договор за доставка на газ от САЩ, ще разчита и на Русия за енергия

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ.

Желязков и още 7 лидери от ЕС обявиха защитата на източната граница на Европа за неотложен приоритет

Желязков и още 7 лидери от ЕС обявиха защитата на източната граница на Европа за неотложен приоритет

„Русия остава заплаха днес, утре и в обозримо бъдеще за цяла Европа“, каза финландският премиер Петери Орпо

Край Покровск ВСУ провеждат операция по въздушно прикритие

Край Покровск ВСУ провеждат операция по въздушно прикритие

Военните подчертават, че Силите за отбрана продължават мероприятията по стабилизиране и разширяване на логистичния коридор към Мирноград