27 Март, 2025

Хамас обяви: Десетки израелски войници държим в плен

Хамас обяви: Десетки израелски войници държим в плен

Междувременно израелски самолети бомбардираха къщата на лидера на Хамас в Газа Яхия Синвар

Военната групировка Хамас заяви, че държи в плен десетки израелски войници в ивицата Газа, предаде Асошиейтед прес, съобщи БТА.

Абу Обейда, говорител на военното крило на групировката, заяви, че войниците, включително няколко офицери, са били пленени по време на днешното изненадващо проникване в южната част на Израел. Той добави, че пленниците са държани в "безопасни места" и тунели на групировката.

Ако това твърдение е вярно, то може да създаде предпоставки за сложни преговори за размяна на затворници с Израел, който държи хиляди палестинци в своите затвори, отбелязва АП. В миналото Израел се е съгласявал да размени повече затворници срещу по-малко израелци, за да върне у дома пленени войници.

Междувременно израелски самолети бомбардираха къщата на ръководителя на Хамас в Газа Яхия Синвар в южната част на ивицата Газа, съобщиха медиите на Хамас, цитирани от Ройтерс. Не се съобщава за жертви.

Израелски изтребители са разрушили и две високи сгради в ивицата Газа, които според Израел са били използвани от групировката „Хамас“, предадоха световните агенции.

Военните самолети са изравнили със земята така наречената „Палестинска кула“ в Газа, която е била дом на цивилни, но и е имала и офиси, свързани с Хамас. Израел съобщи, че преди ударите към цивилните граждани са отправили 10-минутно предупреждение да напуснат сградите. 

Сподели:
Зеленски: Путин скоро ще умре и всичко ще свърши

Зеленски: Путин скоро ще умре и всичко ще свърши

"Тоест въпросът с него може да приключи, преди той да завърши напълно безопасния и неуспешен край на историческия си път", каза украинският лидер

Киев алармира: Опасна провокация - Русия повреди резервоара за гориво в Запорожката АЕЦ

Киев алармира: Опасна провокация - Русия повреди резервоара за гориво в Запорожката АЕЦ

Разлятото гориво би било достатъчно за захранване на аварийните генератори на станцията за 25 дни, отбеляза говорителят на министерството

Макрон разкри ролята на миротворците при нова руска атака

Макрон разкри ролята на миротворците при нова руска атака

Според френския президент миротворците могат да обучават украински войски, да осигуряват логистика, а също така да изпращат предупредителни сигнал до Кремъл