24 Август, 2026

Хамас пристигна в Турция

Хамас пристигна в Турция

Мюсюлманският свят застана зад "Хамас", независимо от смъртоносните атаки на терористите, започнали кървавото нападение над Израел. 

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган започна преговорен процес с "Хамас", съобщи Habertürk, цитиран от Ройтерс. Делегация на политическото крило на групировката се срещна и с депутати в турския Меджлис. 

Турският заместник-министър на образованието Назиф Йълмаз коментира в социалните мрежи пост на израелския премиер Бенямин Нетаняху така:  "Един ден ще застрелят и теб. Ти ще умреш". 

Конфликтът с Израел обедини Иран и Саудитска Арабия. Иранският президент Ебрахим Раиси и саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман Ал Сауд обсъдиха положението в Палестина.

"В първия си телефонен разговор (след възобновяването на отношенията) аятолах Раиси и Негово кралско височество Мохамед бин Салман се съгласиха, че е необходимо да се спрат военните престъпления срещу Палестина", се казва в официално съобщение от Риад.

Ако Израел започне наземна операция в Газа, ние ще окажем поддръжка на Хамас с балистични ракети, заяви шефът на Генщаба на Пакистан.

Египет обаче отказа да отвори хуманитарен коридор за бежанци от Газа. Властите на страната обсъждат със САЩ и други държави доставката на хуманитарна помощ за анклава, но отказват да отворят границата за бежанци, което би застрашило тяхната национална сигурност. Според египетските власти това е единственият начин палестинците да защитят правото си на държавност. Египет е готов да пропуска само за чужденци, които в момента се намират в Газа.

В същото време САЩ потвърди, че втори американски самолетоносач - "Дуайт Айзенхауер", пристига в Средиземно море, а държавният секретар Антъни Блинкън кацна днес в Тел Авив за среща с Нетаняху. В източната част на Средиземно море вече е акустирал самолетоносачът "Джералд Форд".

Русия пък се кандидатира за посредник между "Хамас" и Израел, изтъквайки деловите връзки с Израел и приятелските отношения с Палестина.

Сподели:
Русия изтегли своя посланик в Лондон

Русия изтегли своя посланик в Лондон

След информацията за използването на британски дронове от украинската армия за удари по цели дълбоко зад фронтовата линия в Русия, посолството още на 18 август заплаши с последствия, посочвайки, че Великобритания се превърна в съучастник и партньор на „киевския терористичен апарат“

Украинска правда: Русия може да произвежда над 200 крилати и балистични ракети месечно

Украинска правда: Русия може да произвежда над 200 крилати и балистични ракети месечно

Твърди се, че руската армия в момента притежава приблизително 600 ракети „Оникс“ и близо 450 ракети „Калибър“

Евакуираха 40 000 души заради избухнал пожар край Рино, САЩ

Евакуираха 40 000 души заради избухнал пожар край Рино, САЩ

Пожарът „Хоук“ се е разраснал за един ден до 15 040 акра в неделя следобед и пламъците са достигнали 8 км северозападно от Рино, метрополис с повече от 280 000 души

Коментари (0)