Населени места, където са се оттеглили обществото и държавата, се превръщат в гета, където хората нямат сигурност за своя живот
С нарастващите неравенства се преразпределят не само възможности за развитие, но и сигурността на живот. Териториите, от които се е оттеглило обществото и след това държавата, се превръщат в гета, където хората нямат сигурност за своя живот. Това коментира в студиото на Би Ти Ви социалният антрополог Харалан Александров, който коментира посегателствата върху деца в село Ситиря.
Изглежда става дума за психопати, за които няма ясна граница между доброто и злото. Добре е да си даваме сметка, колко тънка е границата на цивилизоваността, тази между София и Сотиря. Средната класа, която е двигател на обществото, е втренчена във властта. Гетото също сега е фиксирано в елитите и настояват те да направят нещата по-добре, затова не виждат социалния провел. Жертвите винаги искат по-строги мерки. Но те пропускат, че тези хора са отгледани от тях, посочи Александров.
Той изтъкна още, че страховито насилие има вътре в семейството – над безпомощни родители и малки деца, те стават жертви на насилието, но те не си признават за това, защото изпитват чувство на срам.
Александров настоява да има подкрепа на социалните работници, които извършват превенцията по отношение на тези зловещи случки като в Сотиря.
Социалният антрополог обясни още, че случаят в Негован също е пример за социалния провал. Защото става дума за хора, които имат едно примитивно обяснение на света, те имат усещането, че също са жертви. Но макар да знаем това, то не ни помага, за да предотвратим подобни престъпни деяния, смята още Харалан Александров.
Още от България
Илия Лазаров: ПП и ДБ дори не искат Гюров за президент - той е марионетка, Румяна Бъчварова управляваше държавата
"Гюров е подставено лице и с него кукловодите искат да направят нов проект, защото "Да, България" фалира"
Откриха антракс във ферма в Ловешко - 21 души са били в пряк контакт
Заболяването е опасно, но не се предава от човек на човек
"Украйна високо цени подкрепата и приятелството на България" - Зеленски благодари на Йотова за писмото ѝ за Деня на независимостта
Той подчерта, че двете държави могат да извлекат значителни ползи от задълбочаването на двустранните отношения в множество области