5 Декември, 2025

Харалан Александров: Ако политиците не стигнат до разбирателство, отиваме към авторитаризъм

Харалан Александров: Ако политиците не стигнат до разбирателство, отиваме към авторитаризъм

Харалан Александров

Политиците са се отдали на домашни дълбоко провинциални караници, докато селото гори. Има императивна необходимост от стабилно правителство. Това каза в интервю за Нова нюз социалният антрополог Харалан Александров.

По думите му има опит да се приключи един разрушителен конфликт и да се започне сътрудничество между партиите. 

"Лидерът трябва да функционира на три интерфейса - към противниците си, където да започне нормализация на разговора и търсене на съгласие; вътре в организацията си, най-вече към радикализираните ядра, както и към външния свят", обясни той.

Според него ще спечелят повече системните партии, най-вече ГЕРБ, а покрай тях и ДПС. 
"Ще има естествена карантинизация на политическия диалог. Когато това се случи, Петков и Борисов ще се харесат. Недопускането на Митрофанова е символен жест, защото Русия има колониално отношение към нас. Влизаме във връзка с реалността и се осъзнаваме", смята Александров.

Мнението му е, че това, което предстои да се случи зависи дали политиците ще влязат в разумен разговор, дали ще има успех или провал на лидерството. 
"Горещо се надявам, че поне част от лидерите ще вземат този изпит от историята и ще успеят да отидат към разбирателство. Ако не, алтернативата е авторитаризъм", подчерта той.
Сподели:

Коментари (0)

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и бизнес ще търсят формула, която да позволи актуализиране на план-сметката така, че да отрази интересите на всички страни

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

Другата седмица, когато се дебатира вотът, ще има още по-голям протест, заканиха се от коалицията. Мотото ще бъде: „Стига!  Достатъчно! Дайте шанс на бъдещето на България.“

Облачно с валежи и мъгли, значителни дъждове на югозапад

Облачно с валежи и мъгли, значителни дъждове на югозапад

Ще духа умерен, в източните райони и временно силен източен вятър. Максималните температури ще са между 8° и 13°, в София - около 9°.