23 Ноември, 2024

Харалан Александров: Румен Радев има политически ползи от ветото върху антикорупционния закон

Харалан Александров: Румен Радев има политически ползи от ветото върху антикорупционния закон

Засега нещата му се получават, защото президентът консолидира потребностите, желанията, трудностите на различните социални групи о

Румен Радев се опитва да се позиционира в дълбокото разделение "Ние срещу властта", където "Ние" сме добрите, а властта - лошите. Такова бе мнението в "България сутрин" на Bulgaria ON AIR защо президентът върна антикорупционния закон в Народното събрание на политолога Страхил Делийски.

Преподавателят от "Софийския университет", заедно с колегата си от НБУ - антропологът Харалан Александров, анализираха действията на властта и ролята, която играят управляващи, опозиция и президент пред обществото.

"Корупцията и борбата с нея ще бъдат алтернативният разказ на българското европредседателство. Не е случайно връщането на законопроекта. Този акт на Радев има политически ползи за него, той демонстрира, че е на страната на онеправданите, на потенциалните или реални жертви на корупцията", смята Александров.

Делийски вижда антикорупционния закон като пореден опит на Румен Радев да се позиционира в разделението "Ние-властта", като той загражда един широк периметър, включващ освен тези, които страдат от корупция, но и онези, говорещи за правов ред.

"Засега нещата му се получават, защото президентът консолидира потребностите, желанията, трудностите на различните социални групи отвъд традиционните разделения, с които сме свикнали", отбеляза политологът пред Bulgaria ON AIR, а антропологът Харалан Александров се съгласи с думите му.
Сподели:

ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС

"Трябва да си гарантираме служебен кабинет, неподвластен на ГЕРБ-СДС и ДПС-НН"

Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно

"Кандидатурата на Борисов за премиер е невъзможна"

Влак е дерайлирал край Захарна фабрика, няма пострадали

В композицията е имало около 60 пътници