15 Януари, 2026

Харалан Александров: Зад разплаканата жена в Елин Пелин виждат легионите на Ислямска държава

Харалан Александров: Зад разплаканата жена в Елин Пелин виждат легионите на Ислямска държава

Хората в Елин Пелин са заложници на внушенията на някои политици и на цялостната медийна истеризация, че идва Второ прешествие и Апокапипсис. Така коментира реакцията на местните жители срещу настаненото сирийско семейство бежанци социалният антрополог Харалан Александров.

"Общата нагласа е, че трябва да живеем настръхнали, намръщени и да виждаме врагове навсякъде. В такава ситуация дори на добри хора- аз не се съмнявам, че хората там не са социопати в голямата си част, дори и да са шопи- не им е разрешено да се свържат с човечността си. Става невъзможно да видиш конкретния човек и си забраняваш да изпиташ състрадание в името на страха и на изфантазирана кауза, която ти е вменена. И зад конкретната разплакана жена ти виждаш легионите на Ислямска държава", обясни Александров.

"Характеристиката на стериотипа и очите на страха винаги работят с общи картини, не се вглеждат в детайлите. Обзетият от омраза ум няма възможност да види конкретния човек, той вижда насреща си само насадените му демони", допълни Александров. 

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.