27 Февруари, 2026

Харкив отново под атака, 16-часова въздушна тревога

Харкив отново под атака, 16-часова въздушна тревога

Снимка: архив

Най-малко 5 руски дрона са нанесли удари

В продължение на 16 часа източният украински град Харкив (Харков е рускоезичният варинат) беше под въздушна тревога - най-продължителната от началото на войната. Предупреждението беше отменено часове след полунощ, предаде БНТ.

Най-малко 5 дрона са нанесли удари по града, заяви областният управител Олег Синехубов. Президентът Володимир Зеленски съобщи, че в Харкивска област са изпратени допълнително военни сили и частично е спряна офанзивата на руската армия.

Продължават опитите на руските сили да превземат град Вовчанск. Киев обвини Москва, че използва цивилни като жив щит в града. През миналата седмица Русия започна офанзива към Харкив. По изчисления на Франс прес, базирани на данни от Института за изучаване на войната, Русия е превзела близо 300 квадратни километра територия в периода между 9 и 15 май.

Руската армия не разполага с необходимия брой войници, за да постигне стратегически пробив в района на Харкив, смятат експерти от НАТО.

Сподели:

Коментари (0)

Дипломатически скандал: Сиярто набеди Украйна, че иска "оръжия и пари", за да пусне петролопровода  "Дружба"

Дипломатически скандал: Сиярто набеди Украйна, че иска "оръжия и пари", за да пусне петролопровода "Дружба"

Временно управляващият посолството на Унгария в Киев - Антал Хейзер, беше извикан в украинското Министерство на външните работи 

Изтичане на снимка прекъсна изслушването на Хилари Клинтън пред комисия на Конгреса

Изтичане на снимка прекъсна изслушването на Хилари Клинтън пред комисия на Конгреса

По време на изслушването тя заяви пред американските законодатели, че не е била запозната с престъпленията на Джефри Епстийн и Гилейн Максуел

Буданов: Европа и светът ще са в безопасност само когато Русия изчезне като империя

Буданов: Европа и светът ще са в безопасност само когато Русия изчезне като империя

„Като цяло, политиката на сегашния руски президент не се различава съществено от политиката през царската или съветската епоха"