16 Декември, 2025

Харвард срещу Тръмп: Съдът спря атаката срещу чуждестранните студенти

Харвард срещу Тръмп: Съдът спря атаката срещу чуждестранните студенти

снимка: архив

Американският президент опита редица различни методи и хватки, за да спре записването и обучението на студенти от други страни, но удари на камък

Съдия удължи временната заповед, с която се спира забраната на Доналд Тръмп за приемане и настаняване на чуждестранни студенти в Харвард, съобщава Нова ТВ, позовавайки се на световни медии.

Тръмп опита редица различни методи, за да блокира записването и обучението на международни студенти в престижния университет.

Федерален съд блокира забраната на Тръмп за прием на чуждестранни студенти в "Харвард"

Те включваха опит да се премахне Харвард от електронния регистър за имиграция на студенти и да се дадат инструкции на чуждестранните посолства да отказват визи на студенти, които желаят да учат в Университета в Масачузетс.

Харвард заведе дело срещу Министерството на вътрешната сигурност и други агенции, за да блокира тези усилия, като се аргументира с това, че те са незаконни и противоконституционни.

Чуждестранните студенти съставляват 27% от общия брой на записаните в Харвард за академичната 2024-2025 година и са основен източник на приходи.

„Съдът разглежда въпроса. Настоящата временна заповед за възпрепятстване ще остане в сила до 23 юни“, написа съдебният секретар в електронния регистър на делата.

В съдебните документи Харвард твърди, че действията на Тръмп са „част от съгласувана и ескалираща кампания на отмъщение от страна на правителството в ясен отговор на отхвърлянето на исканията на правителството да контролира управлението, учебната програма и „идеологията“ на преподавателите и студентите му“.

Наред с кампанията срещу чуждестранните студенти в Харвард, администрацията на Тръмп също така съкрати около 3,2 милиарда долара федерални субсидии и договори в полза на университета и се закани да го изключи от всякакво бъдещо федерално финансиране.

Сподели:

Коментари (0)

Унгария обяви петгодишен договор за доставка на газ от САЩ, ще разчита и на Русия за енергия

Унгария обяви петгодишен договор за доставка на газ от САЩ, ще разчита и на Русия за енергия

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ.

Желязков и още 7 лидери от ЕС обявиха защитата на източната граница на Европа за неотложен приоритет

Желязков и още 7 лидери от ЕС обявиха защитата на източната граница на Европа за неотложен приоритет

„Русия остава заплаха днес, утре и в обозримо бъдеще за цяла Европа“, каза финландският премиер Петери Орпо

Край Покровск ВСУ провеждат операция по въздушно прикритие

Край Покровск ВСУ провеждат операция по въздушно прикритие

Военните подчертават, че Силите за отбрана продължават мероприятията по стабилизиране и разширяване на логистичния коридор към Мирноград