Хърватия ще въведе отново военната повинност на 1 януари 2025 г., а задължителната военна служба ще продължава два месеца, съобщи хърватският министър на отбраната Иван Анушич, цитиран от ХИНА.
През 2008 г. Хърватия спря наборната служба и оттогава заинтересованите кандидатстваха за служба на доброволни начала. След агресията на Русия срещу Украйна и все по-бурните световни военни и политически събития обаче Хърватия започна да мисли за връщане на наборната военна служба.
В интервю за хърватския телевизионен оператор РТЛ Анушич говори и за модернизацията на въоръжените сили.
"Модернизацията и оборудването на въоръжените сили върви според очакванията и в съответствие с договореността ни със съюзниците ни в НАТО и ръководството на НАТО", каза министърът и допълни, че в тази област няма да се правят икономии./ БГНЕС
Фактор
През 2008 г. Хърватия спря наборната служба и оттогава заинтересованите кандидатстваха за служба на доброволни начала. След агресията на Русия срещу Украйна и все по-бурните световни военни и политически събития обаче Хърватия започна да мисли за връщане на наборната военна служба.
В интервю за хърватския телевизионен оператор РТЛ Анушич говори и за модернизацията на въоръжените сили.
"Модернизацията и оборудването на въоръжените сили върви според очакванията и в съответствие с договореността ни със съюзниците ни в НАТО и ръководството на НАТО", каза министърът и допълни, че в тази област няма да се правят икономии./ БГНЕС
Още от Свят
Край на примирието: САЩ и Иран влязоха в открита военна спирала
САЩ удариха ирански военни обекти, Техеран върна с атаки срещу американски позиции, след като Иран атакува 4 щурмови дрона кораби, минаващи през Ормузкия проток“
Сърдит Тръмп лъсна на новите американски паспорти
„Новият паспорт на САЩ, на който пише: ‚Добре дошли, но се дръжте прилично!‘“, заяви Тръмп в публикация в платформата си Truth Social, в която е показан макетът на документа
Вторичен трус с магнитуд 4,7 отново разтърси Венецуела
Според най-новата прогноза на USGS има 8% (1 на 12) вероятност през следващата седмица да се случи вторичен трус с магнитуд над 6,0.