24 Юни, 2026

Хегсет: Америка не разчита на Европа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По негови думи блокадата на Ормузкия проток се засилва с всеки изминал ден след съобщенията, че някои кораби заобикалят корабите на военноморските сили на САЩ в този регион.

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет разкритикува европейските и азиатските страни за това, че разчитат на американските въоръжени сили за възстановяване на проходимостта на важния Ормузки проток, след неговото затваряне заради войната с Иран. За това съобщава Bloomberg.

„Европа и Азия десетилетия наред се възползваха от нашата защита, но времето на безотговорното използване на чуждите постижения приключи. Америка и свободният свят заслужават съюзници, които са способни и лоялни“, заяви той.

По негови думи блокадата на Ормузкия проток се засилва с всеки изминал ден след съобщенията, че някои кораби заобикалят корабите на военноморските сили на САЩ в този регион.

Хегсет заяви, че Европа и Азия зависят повече от нефта и газа от Персийския залив, отколкото САЩ, като отбеляза, че сега съществува „нова глобална вълна, насочена към Тексас – прекрасна картина“, като има предвид износа на нефт от САЩ.

„Ние не разчитаме на Европа, но на тях Ормузкият проток им е нужен много повече, отколкото на нас, и може би трябва по-малко да говорят и да провеждат изискани конференции в Европа, а по-добре да се качат на кораб“, добави министърът.

Сподели:
Мерц към Москва: Украйна остава силна, а европейската подкрепа не отслабва

Мерц към Москва: Украйна остава силна, а европейската подкрепа не отслабва

„Федералното правителство предлага като европейски съюзници в НАТО да поемем силен финансов ангажимент към Киев"

Рубио: Няма държава, която да подкрепя Иран за въвеждане на такси за преминаване през Ормузкия проток

Рубио: Няма държава, която да подкрепя Иран за въвеждане на такси за преминаване през Ормузкия проток

Дипломатическият скандал с РСМ стигна до НАТО, МВнР отрече да е огласило нотата за семейството на Мицкоски

Дипломатическият скандал с РСМ стигна до НАТО, МВнР отрече да е огласило нотата за семейството на Мицкоски

Твърди се, че е заснет оригинален документ, който представлява дипломатическа кореспонденция между институциите на двете държави

Коментари (0)