18 Декември, 2025

Хекимян: В София да има място, наречено на проф. Михайло Драгоманов - защитник на българската кауза

Хекимян: В София да има място, наречено на проф. Михайло Драгоманов - защитник на българската кауза

Проф. Михайло Драгоманов

Поканен е от българското правителство в София

В столицата ни София трябва да има място, което да носи името на проф. Михайло Драгоманов - защитник на българската кауза, личност с изключително значение за историята на българо-украинските отношения от края на 19 век. 
Такава позиция изрази общинският съветник от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян.

"Като съвносител подкрепих доклада за именуването на пешеходното пространство в район "Лозенец" с името пл."Проф. Михайло Драгоманов". 

Много хора не знаят, но проф. Драгоманов има изключително значение за историята на българо-украинските отношения от края на 19 век." - пише Хекимян в профила си във Фейсбук.

"Той е искрен защитник на българската национална кауза преди Освобождението и е бил поканен от българското правителство в София. Идва през 1889 до 1895 г. и преподава всеобща история в новосъздаденото първо българско висше училище. Неговата лична научна библиотека се е ползвала с голяма популярност сред студентите, а в последствие бива дарена на БАН. Проф. Михайло Драгоманове един от основателите на идеята за украинската държавност, като има значителен принос за развитието на политическата и правна идеология на либералните и демократични движения в Украйна." - пояснява общинският съветник.

"Той има неоценим принос към българската академична общност, тъй като играе ключова роля в създаването и развитието на СУ "Св. Климент Охридски". Сред неговите ученици и последователи е проф. Иван Шишманов - впоследствие министър на образованието, първи посланик на Царство България в Украинската Народна Република." - допълва Антон Хекимян.

Сподели:

Коментари (0)

Новият протест издигна искане за честни избори и 100% машинен вот

Новият протест издигна искане за честни избори и 100% машинен вот

Основният мотив за демонстрацията беше "четвъртият опит на управляващите в оставка да прокарат бюджета през парламента". Заради новата ситуация ПП-ДБ днес даже внесе законопроект за промяна на изборния кодекс.

Двама пациенти получиха шанс за нов живот с бъбреци в "Александровска" болница

Двама пациенти получиха шанс за нов живот с бъбреци в "Александровска" болница

Донорът на бъбреците е жена на 22 години от гр. Силистра. Единият реципиент е на 53 г. от гр. София, дугият е на 47 г. от гр. Дулово.

Напусна ни режисьорката Иванка Антонова

Напусна ни режисьорката Иванка Антонова

Съставила е стотици емисии "По света и у нас" и повече от 60 предавания "Панорама" по БНТ