13 Януари, 2026

Хелзинкският комитет загуби делото срещу Костадин Ангелов за мерките срещу COVID-19

Хелзинкският комитет загуби делото срещу Костадин Ангелов за мерките срещу COVID-19

Снимка: архив

Делото е свързано с прилагането на Националния план за ваксиниране срещу COVID-19 и по-точно за прилагането на т. нар. "зелени коридори"

Софийският градски съд осъди Българския хелзинкски комитет (БХК) по делото срещу Костадин Ангелов в качеството му на министър на здравеопазването по време на пандемията от COVID-19, съобщи бТВ.

Делото е свързано с прилагането на Националния план за ваксиниране срещу COVID-19 и по-точно за прилагането на т. нар. "зелени коридори" за ваксиниране на възрастни хора над 65-годишна възраст и лица с придружаващи хронични заболявания. Според жалбата на БХК по този начин Ангелов е извършвал пряка дискриминация по признаците "възраст" и "увреждания". 

С днешното си решение съдът постановява, че бившият здравен министър не е извършил пряка дискриминация. Отхвърля иска за осъждането на ответника - Министерски съвет на РБ. И също така БХК е осъден да заплати 80 лв. разноски по делото, както и да заплатят на Ангелов сумата от 1200 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в едномесечен срок. През 2024 г. Комисията за защита от дискриминация също призна Ангелов за невинен по този казус. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.

Бивш депутат на СДС осъди прокуратурата и Съда в Пловдив за 280 000 лева

Бивш депутат на СДС осъди прокуратурата и Съда в Пловдив за 280 000 лева

Иван Димов беше задържан в началото на февруари 2023 г. на път за Сливен в района на Раковски, тъй като в Австрия срещу него е започнало разследване за пране на 170 000 евро

Великобритания разследва Х за сексуализирани изображения на деца, създадени с ИИ

Великобритания разследва Х за сексуализирани изображения на деца, създадени с ИИ

Х трябва да предприеме мерки за контрол над „Grok“, заяви Стармър. На въпрос от днес дали платформата може да бъде забранена, британският министър на търговията Питър Кайл отговори „разбира се“, като посочи, че правомощията за това са в ръцете на „Офком“