"Тази ситуация е безпрецедентна и трудна за всички, това е глобално предизвикателство. Радвам се, че България и САЩ стоят заедно, за да се справят с това предизвикателство. Вашата сигурност е приоритет номер 1 за нас, да предпазим американците в България. Моят екип е в постоянен контакт с българските власти".
Това заяви посланичката на САЩ Херо Мустафа по време на виртуална среща във фейсбук с американските граждани в България. Тя добави, че вярва, че българското правителство приема това предизвикателтво сериозно.
"Знам, че тези извънредни мерки, които са взети са трудни ..., но те са, за да спрем разпространението на заразата и всички да сме здрави", каза Херо Мустафа. Тя отбеляза, че снабдяването със необходими стоки като храна, вода и лекарства, е достъпно. А пътуванията въпреки, че са ограничени, но все още има полети в София.
"Ако всички работим заедно ще преминем през това изпитание", смята Херо Мустафа. Дипломатката каза, че българската здравна система се справя добре с коронавируса засега и предприетите мерки са ефективини.
"В много добра ситуация сме сравнение с много страни по-света. Искам да благодаря на хората в България, които са на първа линия в борбата - полицаи, лекари и сестри. Те са герои!", каза Херо Мустафа. Посланичката добави, че е впечатлена от здравните лидери в страната като - генерал Мутафчийски.
Посланичката говори и за американците в България и обяви, че не се знае за какъв период от време ще останат ограниченията за пътуванията и хората, които останат у нас, не е ясно за какъв период от време ще е това. Тя препоръча, ако някой има желание да се върне в САЩ - да го направи сега, докато има пътнически полети.
Херо Мустафа призова да се спазват правилата за социална дистанция, препоръчани от българските власти. Също така посланичката даде съвет да се мият ръцете, ако сме докоснали нещо, което може да е пипано от някой друг. Американският посланик призова още за здравословен начин на живот.
Още от България
Ивилина Робинсън: Когато нямаш бюлетини, от които броиш гласовете, записваш в таблицата нула
На 21 януари Централната избирателна комисия е била информирана, че в тези секции има липсващи бюлетини, каза вещото лице по делото за касирането на изборите
Петко Георгиев: Скандалът с изборите е сравним с КТБ – двама-трима крали, плаща народът
Партия „Величие“ няма да влезе в НС, защото ще създадат хаос и много големи проблеми, няма хора в парламента, които искат да падне правителството, коментира ПР-експертът Нидал Алгафари
Облачно, но слънцето ще се прокрадва, почти летни температури по обед
Температурите продължават да се покачват и ще достигат 20°-25° през деня, за София - около 21°