19 Декември, 2025

Проф. Хинков: Две болници ще се слеят в Национален център по онкология

Проф. Хинков: Две болници ще се слеят в Национален център по онкология

Проф. Христо Хинков

Здравният министър припомни, че е заварил доста фрагментирана здравна система

Предстои сливането на две болници в Национален комплексен център по онкология. Това каза министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков, който участва в обществен форум, на който се обсъжда Националният план за борба с рака.

Административно ще бъде сливането на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология и Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания, но това се оказва доста труден процес", каза още той, цитиран от Нова тв. Хинков припомни, че е заварил доста фрагментирана здравна система.

Сега усилията ни са насочени да обединим различни структури и лечебни заведения в по-големи, за да имаме по-голяма ефективност", допълни той. В бъдещия Национален комплексен център по онкология ще бъде и Националният раков регистър, който ще бъде осъвременен.

Основната ни задача е де преодолеем фрагментацията на медицинските услуги и да обвържем ранното откриване с лечението и проследяването на ефекта от лечението, посочи още той.

„Влагаме много средства за най-съвременните медикаменти, предназначени за лечение на онкологични заболявания, но проблемът е, че ранното откриване все още не е на достатъчно ниво, тъй като това касае и мрежата на общопрактикуващите лекари, и мрежата на комплексните онкологични центрове, касае нагласата на гражданите да ходят на профилактични прегледи", добави министър Хинков.

Сподели:

Коментари (0)

 Протест пред bTV подкрепи журналистите Мария Цънцарова и Златомир Йочев

Протест пред bTV подкрепи журналистите Мария Цънцарова и Златомир Йочев

„bTV води диалог с Мария Цънцарова и обсъжда възможности за развитие на програмното съдържание с нейно активно участие през новата година", съобщават от телевизията със странното уточнение, че това е стандартна практика.

Олеся Илашчук: Оценката на ситуацията, свързана със задържането на моя син, трябва да се базира на официални данни

Олеся Илашчук: Оценката на ситуацията, свързана със задържането на моя син, трябва да се базира на официални данни

Тя уточни, че синът ѝ е пълнолетен, напълно дееспособен гражданин на Украйна и спрямо него се прилагат всички процесуални действия, предвидени от законодателството на Украйна и Европейския съюз.

Илияна Йотова: Вероятно Радев ще насрочи изборите в края на март

Илияна Йотова: Вероятно Радев ще насрочи изборите в края на март

Тя изрази надежда за висока избирателна активност, а също така посочи, че вижда желание у хората за промяна и за участие в нов вот, за да се случи „нова конфигурация в страната”.