12 Април, 2026

Холандия и Турция топят ледовете - възстановяват дипломатическите отношения

Холандия и Турция топят ледовете - възстановяват дипломатическите отношения

Двете страни възстановяват посланиците си в Хага и Анкара

урция и Холандия се споразумяха да нормализират отношенията си, заяви турското външно министерство, цитирано от "Ройтерс".

Решението е било взето в телефонен разговор между турския външен министър Мевлют Чавушоглу и холандския му колега Стеф Блок.

"По време на телефонен разговор министрите се съгласиха да нормализират дипломатическите отношения между Холандия и Турция", се посочва в съобщението, според което двамата са се споразумели скоро да възстановят посланиците в Анкара и Хага.

В началото на февруари холандското външно министерство обяви, че формално е изтеглило посланика си в Турция заради спора, който започна миналата пролет преди парламентарните избори в страната.

Напрежението между двете страни се задълбочи заради решението на кабинета в Хага да не позволи влизането на турски официални лица през март, които искаха да агитират за референдума за президентска република месец по-късно. Кампанията съвпадна с тази за парламентарния вот в самата Холандия.

Между политиците в двете столици започна словесна война, която продължи по-дълго от турска страна - президентът Реджеп Тайип Ердоган наричаше холандските политици "останки от нацисти", а активисти на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) дори проведоха акция с изстискани портокали, за да покажат гнева на Турция.

Напрежението продължи и в месеците след изборите и референдума в двете държави.
Сподели:

Коментари (0)

 Тръмп-младши към унгарците: Надяваме се да гласувате за приятеля на баща ми.

Тръмп-младши към унгарците: Надяваме се да гласувате за приятеля на баща ми.

"Един лидер в Европа има пряка връзка с Белия дом, надявам се да подкрепите Виктор Орбан!“

Мадяр: Властта на Орбан изживява последните си часове

Мадяр: Властта на Орбан изживява последните си часове

"Нека я изпратим спокойно и достойно, а от утре да се заемем с повторното обединение на нацията.“

Всички преговарящи от САЩ напуснаха преговорите с Иран в Исламабад

Всички преговарящи от САЩ напуснаха преговорите с Иран в Исламабад

Всички преговарящи от САЩ напуснаха преговорите с Иран в Исламабад