29 Април, 2026

Християндемократите засилват натиска върху Шойбле

Християндемократите засилват натиска върху Шойбле

Снимка: Ройтерс

Пробизнес настроените "Свободни демократи", с които Меркел ще преговаря за коалиция, имат апетити към финансовото министерство

Високопоставени членове на партията на Ангела Меркел засилиха натиска над финансовия министър Волфганг Шойбле да се оттегли от поста и да оглави Бундестага, където да използва опита си в непознатата досега ситуация третата по големина сила да е антиевропейската "Алтернатива за Германия".

Шойбле ръководи финансите на най-силната европейска икономика от 2009 г. насам, но след като в неделя партията му постигна най-слабия резултат от 40-те години насам, бъдещето му на поста е под въпрос, коментира "Ройтерс".

Още преди изборите медиите в страната писаха, че пробизнес настроените "Свободни демократи" (FDP) имат апетити към финансовото министерство. Партията, която почти сигурно ще влезе в управляващата коалиция, се обявява за намаляване на данъците и е против идеите на Париж за по-тясна фискална интеграция в еврозоната.

Гюнтер Йотингер, еврокомисар по въпросите на бюджета и консерватор от района на Шойбле, заяви пред "Щутгартер цайтунг", че съпартиецът му би бил "идеален кандидат" за председателския пост в Бундестага. Член на изпълнителното бюро на ХДС допълва, че би било "много важно той да е на поста заради "Алтернатива за Германия" и климата в парламента".

Шойбле отказва да говори за бъдещето си след изборите и само е казвал, че иска да остане в политиката. Дали ще е председател на Бундестага ще се разбере не по-късно от 24 октомври - крайната дата, на която трябва да се проведе учредителното заседание на новия парламент, когато се избира и кой да го ръководи.

Сегашният председател на Бундестага Норберт Ламерт не е сред кандидатите, а на този пост не може да седи действащ министър.

Меркел също не разкрива намеренията си - на 75-я му рожден ден миналата седмица тя отличи 45-годишната работа на Шойбле като депутат, но не даде ясно да се разбере, че иска да го задържи като финансов министър.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.