27 Април, 2026

Христо Грозев оглави разследващия сайт Bellingcat

Христо Грозев оглави разследващия сайт Bellingcat

Христо Грозев

Българинът Христо Грозев е новият изпълнителен директор и председател на борда на базирания в Нидерландия разследващ сайт Bellingcat, съобщаваизданието. Той е част от екипа на Bellingcat от 2015 г. и ще замени на поста британския журналист Елиът Хигинс, който е основател на сайта и вече ще изпълнява функциите на негов творчески директор.

През последните години сайтът Bellingcat придоби световна известност със серията си от разследвания за тайни операции на руското разузнаване. Сред тях бяха отравянията на българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев, на бившия двоен агент Сергей Скрипал и на критика на Кремъл Алексей Навални. Екипът на изданието получи множество престижни журналистически награди, включително и две награди "Еми".

"Откакто основах Bellingcat през 2014 г., той се разви от малка група доброволци в голям екип от иновативни професионалисти, които задават темпото в развитието на онлайн разследванията с открити източници. Чувствам, че сега навлизаме в нова фаза, която изисква опитен изпълнителен директор", коментира Хигинс.

"За мен е чест, че мога да допринеса за Bellingcat с опита си от предишни свои позиции, с което се надявам да усъвършенствам организацията на стратегическо и управленско ниво. Очаквам с нетърпение да работя с Елиът и неговия екип в борда още по-отблизо", заяви Грозев.

Сподели:

Коментари (0)

Кремъл с поредна хибридна провокация – иска с 9 май да легитимира агресията срещу Украйна

Кремъл с поредна хибридна провокация – иска с 9 май да легитимира агресията срещу Украйна

Подривната дейност е в ход – организира се провеждането на митинги, автопоходи, „исторически възстановки“ и поднасяне на цветя в столиците на много страни

Държат бежанец от Армения денонощно с белезници в софийския затвор

Държат бежанец от Армения денонощно с белезници в софийския затвор

Геворг Асланян е получил отказ за убежище, няма адвокат и няма връзка с правозащитни организации - правата му в затвора системно се нарушават

„Прогресивна“ подмяна на властта: изборите отвориха вратата за авторитаризъм

„Прогресивна“ подмяна на властта: изборите отвориха вратата за авторитаризъм

Смяната на политическите играчи върви ръка за ръка с опит за институционално и идеологическо пренареждане на системата