6 Декември, 2025

Христо Иванов: Няма как шефове на разузнаването да бойкотират един кабинет и те да не бъдат отстранени

Христо Иванов: Няма как шефове на разузнаването да бойкотират един кабинет и те да не бъдат отстранени

Христо Иванов

Спецсъдът и спецпрокуратурата изкривиха представата за правосъдие, нямат място в една демокрация, каза още политикът

Демокрацията у нас е в състояние на кома. Възвръщането на институциите към някакво усещане за департизация, ще доведе до ключови смени. Има ключови институции за състоянието на демокрацията, като тези, свързани с държавната сигурност. Няма как шефове на служби да излизат в отпуска – това е абсолютен скандал. Не може шефовете на разузнаването да бойкотират един кабинет и , те да не бъдат отстранени. Няма как ключови хора в тези служби да не си тръгнат.

Това коментира в студиото на БНТ съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов и уточни, че това е дълъг път, което не означава поголовна чистка.

По неговите думи служебните кабинета са кризисни правителства. Този характер налага те да погледнат в по-широк контекст състоянието на институции, защото трябва да организират честни и прозрачни избори.

Политикът посочи, че назначения на хора, които са свързани с комунистически репресивни служби, с Божков, с ДПС, са лобистки кръгове и  Русия, не биха подкрепили. 

Ние не можем да подкрепиме всякакви назначения, за да не възпроизведем нови факти, които да доведат отново до недоверие в обществото, подчерта Иванов. 

Той беше пределно ясен, че нямат техни представители във служебното правителство.

Ние нямаме свои представители в администрацията на служебния кабинет. Ние смятаме, че част от условията за успех, е неговата неутралност. Затова не сме предлагали никакви наши лица на никакво ниво. Тези, които са предприели такива крачки, го правят в лично качество, изтъкна политикът. 

Христо Иванов за пореден път подчерта, че ДБ ще отстоява тезата за несъстоятелността на специализираните съд и прокуратура.

Спецсъдът и спецпрокуратурата са още едни структури на спящи Снежанки. Големият въпрос е как и за кого работят. Ние смятаме, че те нямат място в една демокрация. Това показва нашият анализ и ние сме категорично за закриване на тези органи, защото те изкривиха идеята за правосъдие. Когато една структура е проспала КТБ…, бяха проспани шкафчета с пачки и злато, записи от премиерската вила, в моите очи тези структури губят смисъл да съществуват, заяви съпредседателят на ДБ. 

Сподели:

Коментари (0)

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

На борда на кораба остава 10-членен екипаж, който е поискал евакуация от българските власти.

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.